Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kentsel Dönüşüm Değil, 'Kentsel Çöplük'

Anakent Belediyesi'nin başlattığı "Kentsel Dönüşüm Projesi" , bir zamanlar birçok sanayi dalının bir arada bulunduğu İskitler'i hızla büyüyen bir çöplüğe dönüştürdü.

Cumhuriyet ANKARAb>Anakent Belediyesi'nin başlattığı "Kentsel Dönüşüm Projesi" , bir zamanlar birçok sanayi dalının bir arada bulunduğu İskitler'i hızla büyüyen bir çöplüğe dönüştürdü. İskitler'deki demir ve oto sanayisinin bulunduğu dükkanlar 3 yıl önce başlatılan "Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamında yıkılmasına karşın, bir türlü yeniden inşa edilemiyor. Proje çerçevesinde bölgedeki sanayi sitelerinin kent dışına çıkarılması amaçlanmasına karşın, bugün yıkıntılar arasında bazı dükkanların açık ve çalışır halde bulunması dikkat çekiyor.

Esnaf, İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde kendilerine gösterilen iş yerlerinin kiralarının çok yüksek olması nedeniyle burayı terk edemiyor. Mezbelelik alanda geçimini sağlamaya çalışan esnaf, Anakent Belediyesi'nin yıllar önce başlattığı ve bölgeyi harabelik bir alana dönüştüren çalışmalar yüzünden yıldan yıla müşteri kaybediyor. Siteler'deki boş olan kimi dükkanlar ise madde bağımlılarının evi haline geldi. Sitede boşaltılan kimi dükkanlarda ise yasak olmasına karşın kurbanlık hayvan satışı yapılıyor. Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla artan talep karşısında kaçak kurban satış yerlerinin ortaya çıktığı bölgede, kurbanlık hayvanlar pislik içinde. Anakent Belediyesi'nin boş bulunan dükkanların önüne ve sokağın başına, girilmemesi amacıyla moloz dökmesine karşın, bölgede 10'dan fazla kurban satışı yapılan yer bulunuyor. Çöplüğün ortasında bulunan kurbanlık hayvanlar 100 ile 250 YTL arasında değişen fiyatlara satılırken, pislik içinde bulunan ve burada beslenen hayvanların sağlıklı olup olmadığı konusu akıllarda soru işareti yaratıyor. Bölgede yaşayan yurttaşlar kaçak satış yapanlara tepki gösterirken, Anakent Belediyesi'nin bu konuda yeterli önlem almadığından yakınıyor.

Anakent Belediyesi'nin dükkanları yıkması sonucu oluşan inşaat pisliği yıllardır bölgeden kaldırılmazken, bazı kişiler de bu alana çöp döküyor. Gündüz olmasına aldırış etmeyen bazı kişiler kamyonlarla getirdikleri pisliği alana atıyor. Yıkılmadan boşaltılan dükkanların da demirleri, kapıları hurdacılar tarafından talan edilmiş durumda... Bu bölgede kirli sanayi atıklarının yanı sıra plastik, cam ve kağıt gibi atıklar da bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-degil-kentsel-copluk_57857.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!