Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kentsel Dönüşümün İlk Adımı Rize'de Atılıyor

Deprem ve sel gibi afetlerde, can ve mal kaybına neden olan kaçak yapılaşmaya karşı kapsamlı şekilde uygulamaya konulacak kentsel dönüşüm, Rize'den başlıyor. Kent merkezinde ilk etapta 9 hektarlık alanda kentsel dönüşüm ve gelişim projesi uygulanacak.

yapi.com.tr / AA
Kentsel Dönüşümün İlk Adımı Rize'de Atılıyor

Deprem ve sel gibi afetlerde, can ve mal kaybına neden olan kaçak yapılaşmaya karşı kapsamlı şekilde uygulamaya konulacak kentsel dönüşüm hareketi, Rize'den başlıyor. Rize'nin neredeyse her yıl sel altında kalmasına yol açan çarpık yapılaşmayı ortadan kaldıracak protokol, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Rize Belediye Başkanlığı arasında imzalandı. Kent merkezinde ilk etapta 9 hektarlık alanda kentsel dönüşüm ve gelişim projesi uygulanacak.
    
Rize, bu yıl 24 Eylül'de metrekareye düşen 226 kilogram yağmurla, son 72 yılın en büyük yağışını almış, derelerin taşması sonucu oluşan sel nedeniyle bir kişi hayatını kaybederken, 3 mesken yıkılmış, 54'ü kullanılamaz hale gelmiş ve 60'ı da hasar görmüştü. Binaların bodrum katlarını su basması sonucu ise bin 494 esnaf mağdur olmuştu.
    
Protokol imzalandı
    
Bunun üzerine harekete geçen Rize Belediye Başkanlığı ile TOKİ, işbirliğine giderek bir protokol imzaladı.
Protokole göre, kaçak ve çarpık yapılaşmaya karşı Rize'de ''Hamam Deresi ve Hayrat Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi'' uygulamaya konuldu.
    
Hamam Deresi Kentsel Dönüşüm Projesi, Hamam Deresi Mahallesi'ndeki 7,7 hektarlık alanı kapsayacak. Projeyle bölgedeki fonksiyonunu yitirmiş, çarpık yapılaşmalar tasfiye edilecek. Kentsel dönüşüm ve gelişim alanında çağdaş standartlarda kentsel bir alan oluşturulacak. Hayrat Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ise Hayrat Mahallesi'ndeki 1,3 hektarlık alanda uygulanacak. Protokol kapsamında Rize Belediye Başkanlığı, hak sahiplerine ait arsa, bina ve eklentilerinin ölçümleri ile değer tespitlerini yapacak. Hak sahiplerine kentsel dönüşüm alanında ya da toplu konut alanlarında çağdaş konutlar sağlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusumun-ilk-adimi-rizede-atiliyor_89652.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!