Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kepez’in Mimarlık Ödülleri Uluslararası Oluyor

Yerel yönetimde ilk ve tek olan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kepez Belediyesi Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri törenle sahiplerine verildi. Başkan Hakan Tütüncü, mimarlık ödülünü gelecek yıllarda uluslararası boyuta taşıyacaklarını açıkladı.

yapi.com.tr
Kepez’in Mimarlık Ödülleri Uluslararası Oluyor

Kepez Belediyesi'nin, Mimarlar Odası Antalya Şubesi danışmanlığında 4.sünü gerçekleştirdiği bilge mimar olarak anılan Antalya doğumlu Turgut Cansever (1921-2009)’in anısına düzenlenen mimarlık ödülleri, bu yıl yapı dalında verildi. Yapı dalının konusu da “turizm yapıları” olarak belirlendi.

Ödül töreninde konuşma yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Türkiye'de ulusal düzeyde bir mimarlık ödülleri düzenleyen tek belediye olduklarını söyledi. Başkan Tütüncü, neden ulusal düzeyde bir mimarlık yarışması yapma gereksinimi duyduklarını şu şekilde açıkladı: “Medeniyetimizde, tarihimizde, geçmişimizde insanın ruhuna, insanın fıtratına ve insanın estetik ihtiyacına uygun şehirler inşa edilmiş. İnsanla uyumlu olan şehirlerde insan kendisini daha mutlu hissetmiş. Kendisini mutlu hisseden insan, insanlığa daha mutlu işler bırakmış. Şehri insan inşa ediyor, şehir de dönüyor, tekrar insanı inşa ediyor. Bu bir döngü. Mutlu bir toplum ideali ile yürüyorsak o halde insan fıtratına ve doğa ile uygun şehirler inşa etmenin ne kadar önemli olduğunu görmeliyiz. Hep şikâyet ederiz; hilkat garibesi binalarla dolu bir şehirler olduk bir süredir diye. Bizi bu sürece iten neydi? Zaman zaman akademisyen arkadaşlarımızla bunun bilimsel yönünü inceledik. Şehri inşa eden ana unsur yerel iktidar olan belediyedir. Eğer belediyenin bir estetik kaygısı varsa orada güler yüzlü bir şehir meydana getirmek için adımlar atar. İşte bu çabanın bir ürünüydü Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri.”

Mimarlık ödüllerinin kent için önemli bir kazanç olduğuna dikkat çeken Başkan Tütüncü, bu yarışmayı Mimarlar Odası ile düzenleyerek, mimarlarla hareket edebilme zeminini yakaladıklarını belirtti.


“Turgut Cansever, bu toprakların meçhul kahramanı”
Tütüncü, Turgut Cansever’in bu toprakların meçhul kahramanlardan birisi olduğunu anımsatarak, şunları söyledi: “Bu topraklar, felsefe, sanat, edebiyat ve bilimin değişik alanlarında o kadar değerler yetiştirmiş ki; biz popüler kültürümüzün karşısında çoğu zaman bu değerlerimizin farkında olmuyoruz. 1920 Antalya doğumlu olan Y. Mimar Turgut Cansever’i hukuk tahsilim sırasında İstanbul’da tanıdım. Kendisinden çok şeyler öğrendim. 17 ayrı kitabında bu topraklardaki mimarlığın farklı bakış açısını önümüze sunan değişik bir filozof gibiydi.”

Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasının ardından mimarlık ödüllerinin asıl seçici kurul üyeleri Prof. Dr. Celal Abdi Güzer (Jüri başkanı)’e, Yakup Hazan’a, Han Tümertekin’e ve Öğretim Üyesi Dr. Hilal Tuğba Örmecioğlu’na teşekkür plaketi verdi.Türel’den mimarlık ödüllerin destek
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de konuşmasında şunları ifade etti: “Hakan Başkana bu yarışmayı düzenlemesinden dolayı teşekkür ederim. Kendisi belediyeciliği sadece alt yapı, üst yapı yapmaktan ibaret olmadığını, belediyeciliğin farklı değerleri hem yaşatmak hem de şehre kazandırmak olduğunu her alanda gösteriyor. Antalya’mızın gururu bilge mimar Turgut Cansever’i rahmetle anıyorum. Ülke çapındaki mimarları ve projeleri ödüllendirerek, onları daha iyi projeler üretmeleri noktasında yüreklendiren bu yarışmanın son derece önemli bir görev üstlendiğini düşünüyorum. Türkiye’de ilk kez bir belediye mimarlık ödülü veriyor. Yarışmaya katılımın her geçen yıl artması doğru bir yolda olduğumuzu bize gösteriyor.”

“Turgut Hoca, yüzyıllarca ayakta kalacak eserler üretti”
Atatürk Caddesi’nde, Üç Kapılar’ın karşısındaki Karakaş Camisi’nin mimarının Turgut Cansever olduğunu hatırlatan Türel, “Turgut Hoca ile sağlığında tanışma imkânım oldu. Sadece mimarlık yapmadığının en güzel göstergesi o caminin yapımındaki yaklaşımlarıdır. Adeta bir proje kontrol mühendisi gibi camiye konulan her taşı yakından takip etti. Şimdi Karakaş Camii yüzyıllarca ayakta kalacak bir eser olarak ortaya çıktı” ifadesini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, konuşmasının ardından Turgut Cansever Büyük Ödülü’nü, iki başarı ve jüri takdir ödüllerini sahiplerine verdi. Ödül törenine Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek’in yanısıra Mimarlar Odası Antalya Şubesi 2. Başkanı Doç. Dr. Kemal Reha Kavas, belediye meclis üyeleri, Mimarlık Fakültesi öğrencileri ile çok sayıda davetli katıldı. Törenin ardından ödül alan yapıların mimari görsellerinin yer aldığı serginin açılışı yapıldı.Seçici Kurulun, başvuru yapan 23 eser arasında yaptığı değerlendirme sonucunda belirlenen 2018 ödül listesi şöyle:

Turgut Cansever Büyük Ödülü: (20 bin TL)
Mehmet Ali Konağı ve Konaklama Birimleri (Datça) Süreyya Saruhan, Ayşe Karademir.

Başarı Ödülü: (10 bin TL)
Lüleburgaz Şehirlerarası Otobüs Terminali, Tuna Han Koç, Sıddık Güvendi, BarışDemir, Oya Eskin Güvendi.

Başarı Ödülü: (10 bin TL)
Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi, Orhan Ersan,Ferhat Hacıalibeyoğlu, Deniz Dokgöz.

Jüri takdiri:
Argos in Cappadocia Otel-Müze, Salon ve Süitler (Nevşehir) Aslı Özbay

http://www.yapi.com.tr/haberler/kepezin-mimarlik-odulleri-uluslararasi-oluyor_165758.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!