Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kiev Sosyetesi Türk Villalarını Kapıştı

Enerji Yapı A.Ş.'nin Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yaptığı 64 lüks villanın tamamı, tanesi 1.5 milyon Euro'dan satıldı. Dinyeper Nehri'ne sıfır,

Hürriyet
Kiev Sosyetesi Türk Villalarını Kapıştı

b>Enerji Yapı A.Ş.'nin Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yaptığı 64 lüks villanın tamamı, tanesi 1.5 milyon Euro'dan satıldı. Dinyeper Nehri'ne sıfır, 650 m2'lik villalarda Türkiye'den getirilen özel mermerlerle donatılmış, geleneksel Türk hamamı ve şarap mahzeni de var.

Enerji Yapı A.Ş.'nin Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yaptığı 64 lüks villanın tamamı, tanesi 1.5 milyon euro'dan satıldı.

Dinyeper Nehri'ne sıfır, 650 m2'lik villalarda, desenleri bilgisayar tasarımıyla bütünleştirilen özel Türk mermerleri ile donatılmış, göbektaşlı, kurnalı, geleneksel Türk hamamı ve şarap mahzeni de var.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen iç detayları süren villaların şantiye şefi İzmir Karşıyakalı Kıvılcım Zenginoğlu tanışınca hoş bir şaşkınlık yaşadı.

Bir çok ülkede, yüzlerce şantiye gezdiğini belirten Tüzmen, ‘‘İlk kez bir bayan şantiye şefi görüyorum. Türk şirketleri için böylesine prestijli bir projeyi bir bayan şantiye şefinin yürütmesi çok hoş bir anlayış’’ dedi.

PRESTİJ PROJELERİ

Zenginoğlu'ndan villalarla ilgili bilgi alan Tüzmen, ‘‘En tatlı şantiye şefi’’ diyerek iltifat da etti.

Zeytinoğlu Hürriyet'e daha önce 3 yıl Kazakistan'da çalıştığını ve 10 aydır Ukrayna'da görev yaptığını söyledi.

Türk firmalarının Kiev'de üslendiği inşaatların sadece maddi açıdan önem taşımadığını vurgulayan Tüzmen, şunları söyledi: ‘‘Bu villalar Türk firmaların inşaat kalitesini, titizliğini de ortaya koyuyor. Dniper Nehri'nin kıyısında kurulan yeni, seçkin yerleşim alanındaki Kiev'in en gösterişli yapılarında Türk müteahhitlerin imzaları kalacak. Bunlar aslında prestij projeleri.’’

Enerji Yapı A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Müftigil de villaları Ukrayna'da Valentin İsak adına yaptıklarını belirtti. Müftigil, ‘‘Valentin İsak Kiev'de şu ana kadar 26 bin konut yaptı. Yılda 1.5 milyon m2 inşaat yapan İsak, tek başına Emlak Konut'tan daha büyük. İsak'ın tamamladığı inşaatların sayısı yakında 60 bine ulaşacak. Enerji Yapı da İsak'ın ortağı’’ dedi. Yahudi işadamı İsak, Kiev'de Dinyeper kıyılarının sahibi olarak anılıyor.

Tüzmen'in gezisinde, Türk müteahhitlerin Bağımsız Devletler Topluluğu içinde bugüne kadar en az iş aldıkları ülke olan Ukrayna'nın kapıları da aralandı. Tüzmen'in ziyareti sırasında konuyu gündeme taşıması ile, Enerji Yapı A.Ş ile Japon IHI firması ortaklığında yapımı planlanan yaklaşık 200 milyon dolarlık Nikoloyev Köprüsü'nün yapımının önü açıldı. Japonya'dan sağlanacak hibe krediyle yapılacak proje, Ukrayna'nın öncelikli işler listesine alındı. Böylece yaklaşık 200 milyon doları bulacak projenin gerçekleştirilmesinin önünde engel kalmadı.

Dinyeper nehri üzerinde kurulacak ve bağlantı yolları, viyadüklerle birlikte yaklaşık 600 milyon doları bulması beklenen köprü projesinin, aynı Türk-Japon ortaklığı tarafından yapılması için temaslar sürdürülüyor.

Bu projenin de, Japon firmasınca sağlanacak kredinin kullanılabilmesi için Kiev Belediyesi'nce verilecek vekaletnamenin ardından başlatılması hedefleniyor. Tüzmen Kiev'deki temasları sırasında köprünün temel atma töreninin Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Nisan ayı başında Ukrayna'ya yapacağı ziyarete yetiştirilmesini istedi. Tüzmen, ‘‘Kiev Belediyesi 1.5 aydır köprü için gereken vekaletnameyi vermiyor. Başbakanımız nisan ayında Kiev'e geldiğinde, köprünün temelini atmalı, desteğinizi bekliyoruz' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiev-sosyetesi-turk-villalarini-kapisti_9402.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!