Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kiler, 2'nci Kuleyi Mecidiyeköy'e Dikecek

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi olarak kullanılan İstanbul Mecidiyeköy'deki eski likör fabrikasının Emlak Konut tarafından dün gerçekleştirilen ihalesini Kiler GYO aldı. Şirket, açık artırmaya katılan tek firma oldu ve KDV hariç vadeli fiyat olarak belirlenen 295 milyon 700 bin YTL'lik muhammen bedel üzerinden ihaleyi kazandı. İhale komisyonu, tek

Sabah Gazetesi
Kiler, 2'nci Kuleyi Mecidiyeköy'e Dikecek

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi olarak kullanılan İstanbul Mecidiyeköy'deki eski likör fabrikasının Emlak Konut tarafından dün gerçekleştirilen ihalesini Kiler GYO aldı. Şirket, açık artırmaya katılan tek firma oldu ve KDV hariç vadeli fiyat olarak belirlenen 295 milyon 700 bin YTL'lik muhammen bedel üzerinden ihaleyi kazandı. İhale komisyonu, tek katılımcı olduğundan açık artırmaya devam etme imkânı olmadığını belirterek, yönetim kurulunun onayının ardından satış işleminin gerçekleşeceğini kaydetti. İhale sonrası soruları yanıtlayan Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, tek katılımcı olmalarına şaşırdığını ve ederinin üzerinde bedel ödediklerini söyledi.

'Sanıyorum ki korktular'
Emlak Konut'un Ataşehir'deki binasına giderken en az 10 katılımcı beklediğini belirten Kiler, "Ekonomik koşullar nedeniyle firmalar katılmama kararı almış olabilir. Bu bir ihtimal. Sanıyorum ki, gelmediklerine göre korktular ama biz korkmadık" dedi. Kiler, Mecidiyeköy'deki 23 bin 711 metrekarelik arsanın çok iyi bir yer olduğunu belirterek, bu ihalede mutlaka olmaları gerektiğini ve maliyet ile satış rakamına göre hesap yapınca girme kararı aldıklarını söyledi. Satışın onaylanması durumunda 350 milyon dolar yatırım yapacaklarını ifade eden Kiler, bölgede yüksekliğin serbest olduğunu hatırlattı. Kiler, "Levent'te inşa ettiğiniz Sapphire, Türkiye'nin en yüksek binası olacak. Burada da öyle bir iddianız var mı" sorusuna, "Sapphire'e yakın yükseklikte, aynı kalitede bir proje olur. Çıkabildiğimiz kadar yükseğe çıkarız" yanıtını verdi. Kiler, şartnameye göre ödeme peşin olursa yüzde 7 indirim hakları olduğunu belirterek "Onaylanırsa büyük ihtimal peşin öderiz" dedi.

Atatürk'ün talimatıyla kuruldu

Likör ve Kanyak Fabrikası'nı 1930'da Atatürk'ün direktifi ile Fransız uzmanlar kurdu. Arazisi 48 dönüm olan fabrikanın 13 dönümüne 1960'ta Ali Sami Yen Stadı yapıldı. Çevre yolları için 11 dönüm Karayolları'na devredilince 24 dönüm arazi kaldı. Fabrika binaları arazide 4 bin 600 metrekare kaplıyor. Fabrika, 2006'da Büyük Mükellefler Vergi Dairesi oldu.

'10 bin dolardan ucuz metrekare fiyatı olmaz'
Arsada, altında alışveriş merkezi, üstünde ise rezidans bulunan bir proje geliştireceklerini kaydeden Nahit Kiler, projenin özellikleri ile ilgili şu açıklamaları yaptı: "Elimizde avan proje var fakat daha sonra değişebilir. Uluslararası bir mimari yarışması açmayı düşünüyoruz. Amacımız Sapphire ayarında bir başka proje daha yapmak. Ancak şimdiden nasıl bir şey olacağı hakkında detay vermek doğru olmaz. Sapphire'deki rezidansların metrekaresini 9- 10 bin dolara satıyoruz. Eğer orada satılıyorsa, aynı hat üzerinde Mecidiyeköy'de de satılır. Burada da yine aynı fiyatlar söz konusu olacaktır. İnşaata bu yıl bitmeden başlarız."

'Proje, Anıtlar Kurulu onaylamadan yapılmaz'
Arsa için, üzerinde turizm, ticaret ve konut inşasına izin veren plan tadilatı yapıldıktan sonra CHP ilçe başkanlığı tarafından dava açıldığı hatırlatılan Nahit Kiler, "Plan tadilatı yapılan bir arsaya dava açılmadığını hatırlamıyorum. Ancak araştırmalarımıza göre orada olumsuz bir şey olmayacak" yanıtını verdi. Kiler, arsada 4 bin metrekarelik yer kaplayan fabrika binasının korunacağını ve gerekirse restore edileceğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Orası 2'nci derecede tarihi eser. İçerideki ağaçlara ve fabrikaya dokunamayacağımızı bilerek ihaleye girdik. Ağaçlar ve fabrika korunacak. Proje için Orman Genel Müdürlüğü ve Anıtlar Kurulu'ndan onay alacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiler-2nci-kuleyi-mecidiyekoye-dikecek_61222.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!