Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kılıçoğlu Sineması Tehlikede

İstanbul’daki Emek Sineması’na göz diken kültür yoksunu AVM projesine karşı bu serzenişimizi duymayan kalmamıştır. Ne var ki son günlerde Eskişehir’den gelen haberler, yıllanmış kültür mekânlarımıza benzer aymazlığın bu “yüzakı”mız kente de zarar verdiğini gösteriyor. Cumhuriyet döneminin emektar mimarlarından Abidin Mortaş’ın imzasıyla 1959’da

Cumhuriyet Gazetesi
Kılıçoğlu Sineması Tehlikede

STRONG>Eskişehir’in ‘kültür kenti’ kimliğinde ‘öncü emeği’ olan bir sinema ranta kurban ediliyor

“Kentin kültür yaşamına katkılarıyla cumhuriyet çağdaşlığının simgesi olmuş ünlü sinemayı ticari kullanıma kurban etmek, toplumsal gelişmenin bellek zenginliğini de yok etmek demektir.”

İstanbul’daki Emek Sineması’na göz diken kültür yoksunu AVM (Alış Veriş Merkezi) projesine karşı bu serzenişimizi duymayan kalmamıştır… Ne var ki son günlerde Eskişehir’den gelen haberler, yıllanmış kültür mekânlarımıza benzer aymazlığın bu “yüzakı”mız kente de zarar verdiğini gösteriyor.

Cumhuriyet döneminin emektar mimarlarından Abidin Mortaş’ın imzasıyla 1959’da kente kazandırılan ünlü “Kılıçoğlu Sineması”, AVM’lerdeki cep sinemalarıyla rekabet edemeyince, sıradan bir ticaret yapısına dönüştürülmek üzere gözden çıkartılmış... dahası aynı sinemayı “kentin kültür yaşamı”yla bütünleşen “anı değerleri”yle korumaya alan Koruma Kurulu üyelerinin adeta “suçlu” ilan edilmeleri ise Eskişehir’e hiç mi hiç yakışmıyor!

Birkaç yıl önceye kadar kentlilerin “buluşma” yeri, Kılıçoğlu Sineması’nın önüydü.

O kadar ki Koruma Kurulu’nun “sinemayı kurtarma” kararlarını eleştiren, dahası aynı çabayı “kentin gelişmesini engelleme”! sayabilenler arasında -inanasım gelmiyor ama- “meslek odalarında yönetici olabilen mimarlar” bile var…

Aynı mimarların sinema yerine rant binasını savunma adına “Kurul 50 yıllık binaları bile tescilliyor” diyebilmeleri ise “kentsel miras” ve “toplum belleği” gibi mimari kavramları umursamadıklarını gösteriyor…

Bu tutumu CHP’li bir milletvekilinin, “Koruma Kurulu sorun üretiyor” diyerek desteklemesi ise partisinin “evrensel kültür politikaları”ndan bile habersiz olduğunu kanıtlıyor. (İstikbal Gazetesi-12 Temmuz 2010)

BAKANA MEKTUP

İşte böylesi bir “rant” aşkı içinde hemen tüm “çıkarcı” kesimlerin iktidar partisinin temsilcileriyle birlikte yüklenmeleri sonucunda kurul üyeliklerinden uzaklaştırılan mimar Doç. Dr. Tülin Görgülü (YTÜ) ile Sanat Tarihçi Prof. Dr. Yelda Uçkan (AÜ), Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a mektuplarında şunu vurguluyorlar:

“Eskişehir’in kentsel belleğinde önemli yer tutan, yıkılmaması ile ilgili sivil inisiyatiflerin oluştuğu, Abidin Mortaş gibi önemli bir mimarın eseri olan bu yapı, mutlak korunması gerekli bir yapıdır. Tescil konusunda da çok ayrıntılı gerekçeler belirtilmiştir.”

Yerel basındaki “sinema yerine iş merkezi” taraftarlarının “Kurul zaten daha önce yıkım kararı vermişti” şeklindeki “gerçek dışı” söylemlerine de aynı mektup şu açıklığı getiriyor:

“Kılıçoğlu Sineması konusunda kurul tarafından hiçbir süreçte alınmış yıkım kararı yoktur, tam tersine kurul tarafından yıkımı durdurulmak üzere mühürlenmiş ve tescil edilmiştir.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/kilicoglu-sinemasi-tehlikede_81896.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!