Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kimistene Öreni Kaçak Kazı Kurbanı

Karadeniz'in Zeugması olarak adlandırılan Hadrianaupolis Antik Kenti'nin bulunduğu Karabük'ün Eskipazar ilçesinde, kaçak kazılar nedeniyle tahrip edildiği bildirilen ''Kimistene'' ören yeri turizme kazandırılmayı bekliyor.

yapi.com.tr / AA
Kimistene Öreni Kaçak Kazı Kurbanı

Karadeniz'in Zeugması olarak adlandırılan Hadrianaupolis Antik Kenti'nin bulunduğu Karabük'ün Eskipazar ilçesinde, kaçak kazılar nedeniyle tahrip edildiği bildirilen ''Kimistene'' ören yeri turizme kazandırılmayı bekliyor. Hadrianaupolis Antik Kenti Kazı Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vedat Keleş AA muhabirine yaptığı açıklamada, dört yükselti üzerindeki örenin kent mi, köy mü olduğu konusunda çalışmaların sürdüğünü söyledi. Ödenek geldiği takdirde Kimistene'de de çalışmalar yapabileceklerini ifade eden Keleş, şu bilgileri verdi:

''Kimistene, Karadeniz'deki önemli ören yerlerinden biridir. Tapınak kalıntıları bulunmuştur. Ulaşımı zor alanda olduğu için korunmasında çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Kimistene'de kaçak kazılar nedeniyle çok önemli eserler tahrip edilmiş, halen de tahribata devam ediliyor. Burasının bir an önce turizme açılarak korunması sağlanmalıdır. Ören alanında kaçak kazı yapanlar boşuna uğraşıyor. Bu tür alanlarda define yoktur. Kaçak kazı yapanlar sadece eserlere zarar vermekle kalıyor. Tam anlamıyla korunması için çalışmaların bir an önce başlaması lazım. Kimistene'deki tapınak defineciler tarafından büyük zarara uğratılmıştır.''
    
Kimistene
    
Keleş, Kimistene'nin kutsal nitelikli yerleşim yeri olduğunu belirterek, ''Dağlık alanda kurulması tesadüf değildir. Bu tapınak şu anda temel seviyesinde korunmuştur. Tapınağın tabanı çok düzgün örgülü taşlarla çevrilidir'' dedi. Kimistene bölgesinde 2005'te tapınağa ait olabilecek 60'den fazla profilli blok saptandığını ifade eden Keleş, şunları kaydetti:

''Bu bloklar sayesinde tapınağın planı ve dış görünüşü hakkında bilgi sahibi olunmuştur. Seramik parçalar üzerindeki incelemede bunların genelde törensel kaplar olduğu görülmüştür. Tapınağın tarihlendirilmesi ve hangi tanrıya atfedilmiş olduğunun tespiti zordur. Bulgularımıza göre tapınağın en az İ.S 4. yüzyıla kadar kullanıldığı ve bu yüzyılda depremle yıkılmış olabileceği düşünülmektedir. Tapınak üzerine Bizans devrinde herhangi bir şey inşa edilmemiştir. Az tanınan Paphlagonia bölgesinin az sayıda korunagelmiş arkeolojik dini mimari kalıntılarından birisi olması nedeniyle tapınak önemli yapıdır.''

ETİKETLER: arkeoloji koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/kimistene-oreni-kacak-kazi-kurbani_84592.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!