Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kimse Kafasına Göre Emsal Artışı Yapamayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, emsal artışlarıyla ilgili düzenleme yapacaklarını belirterek, ''Emsal artışları çok daha zorlaşacak. Öyle herkes kafasına göre plan notlarıyla, bilmem neyle emsal artışı yapamayacak'' dedi

yapi.com.tr/AA
1 Kimse Kafasına Göre Emsal Artışı Yapamayacak!

Bakan Bayraktar, yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''AK Parti 4. Uluslararası Yerel Yönetimler Sempozyumu''nda, belediye başkanlarına emsal değerleriyle ilgili uyarıda bulunduğunu anımsattı. Başbakan Erdoğan'ın bu yöndeki talimatlarıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini anlatan Bayraktar, ''Yeni kanun çıkarıyoruz, İmar Kanunu. Orada birtakım gerekli kıstaslar getiriyoruz. Yeni Yapı Denetim Kanunu yapıyoruz, orada kıstaslar getiriyoruz. Çevre Kanunu'nda birtakım değişiklikler yapıyoruz. Bu kulvarı inşallah çok daha güzel, çok daha ciddi, çok daha çevreci konuma getirmek için adımlar atıyoruz'' dedi.

Belediyeler de rahatsız

Bayraktar, emsal artışlarıyla ilgili düzenleme yapacaklarını vurgulayarak, ''Emsal artışları çok daha zorlaşacak. Öyle herkes kafasına göre plan notlarıyla, bilmem neyle emsal artışı yapamayacak'' ifadelerini kullandı. Emsalin çok teknik bir konu olduğunu dile getiren Bayraktar, şunları kaydetti: ''Emsal 2 dersin ama diğer taraftan emsal vermezsin, kütle koyarsın. Diğer taraftan taban alanı katsayısı dersin, yükseklik verirsin, emsal belli olmaz. Bunlar çok izafi şeyler. Onun için biz inşaat emsali konusunda, yol, çevre, meydan, sosyal donatı, teknik altyapı konusunda bunlara çok daha dikkat etmek için adımlar atacağız, düzenlemelerini çok daha ciddi yapacağız.'' Bayraktar, çalışmayı belediyelerle yaptıklarını kaydederek, ''Belediyeler de yapılanlardan rahatsız. Bu bir olgu, belediyelerle ortaklaşa toplantılar yapıyoruz. Bunlar devam edecek'' diye konuştu.

Bakırköy'deki araziye yönelik iddialar

Bakan Bayraktar, Bakırköy Kartaltepe'de yeşil alanın konut alanına çevrildiği iddialarıyla ilgili olarak da ''Öyle bir şey yok. Onlar safsata üretiyor. Orada yetkimiz var, devletiz, bakanlığız biz. Orada belediyenin yapmadığı işi biz yaparız. Gerekli görüşleri aldık. Oranın imarı vardı zaten, ticaretti konuta çevirdik. Tam bir safsata. Bakılırsa bilimsel olarak görülür'' dedi. Yeşil alanı imara açmayacaklarını, bu konuda çok titiz olduklarını belirten Bayraktar, ''Dünyada bizim kadar titiz hiç kimse yok. Biz imar, yeşil, çevre konularında son derece titiziz. Doğrusu neyse gereği neyse onu yaparız. Bilimsel çerçevede, imar planı, kriterleri, İmar Kanunu, imar yönetmelikleri çerçevesi içinde doğrusunu yaparız'' değerlendirmesinde bulundu.

 

    

http://www.yapi.com.tr/haberler/kimse-kafasina-gore-emsal-artisi-yapamayacak-_106887.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bakırköy belediyesi yeni adliyenin orada kültür merkezi inşaatı yapıyor. Herşey sıfırdan yapılıyor. Boş bir arazi ancak bu kadar kötü kullanılabilir. Yeni imar durumuna göre yapılanma yapıyorlar ve İncirli'den Osmaniye'ye doğru inen Osmaniye İncirli yolunu daraltarak inşaat yapıyorlar. Böyle bir rezillik 2013 yılında nasıl olabilir? Yapılan bütün planlar yeni trafik oluşumuna göre yapılması gerekirken üç tane okul bir adliye sarayı bir kültür merkezi ve bir caminin olduğu bir yerde yolu daraltarak imar uygulaması nasıl yapılır? Bu planları yapanlar hiç okul okumadılar mı, mimarlıktan, ihtiyaclardan hic haberleri yok mu ? Hiç insan içerisine çıkmadılar mı ? Fanusta mı yaşıyorlar ? Bir cenaze oluyor yol kapanıyor. Cuma namazında yol kapanıyor. Bir LGS imtihanı oluyor yol kapanıyor. kpss imtihanı oluyor yol kapanıyor. yolun kapanması icin bu kadar çok mazaretin bir arada olduğu bir yerde yolda daraltma yapılmasını anlayabilmek için dağ başında yaşıyor olmak gerekiyor. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!