Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kimya İhracatı Yılının 4 Aylık Döneminde 5 Milyar 860 Milyon Dolara Ulaştı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği'nden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, kimya sektörü, ihracattaki istikrarlı ilerlemesini sürdürüyor. Nisan ayında 1 milyar 502 milyon dolarlık ihracat ile otomotiv sektörünün ardından yine ikinci sırada yer alan kimyacılar, yılın ilk dört ayında ise yüzde 12'lik artışla 5 milyar 580

yapi.com.tr / AA
Kimya İhracatı Yılının 4 Aylık Döneminde 5 Milyar 860 Milyon Dolara Ulaştı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği'nden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, kimya sektörü, ihracattaki istikrarlı ilerlemesini sürdürüyor. Nisan ayında 1 milyar 502 milyon dolarlık ihracat ile otomotiv sektörünün ardından yine ikinci sırada yer alan kimyacılar, yılın ilk dört ayında ise yüzde 12'lik artışla 5 milyar 580 milyon dolarlık ihracat elde etti. Arap Baharının bölgedeki etkisi azalırken; Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak, kimya sektörünün en büyük ihracat pazarları olarak dikkati çekiyor.
    
Ekonominin gizli güçlerinden kimya sektörü, Ocak - Nisan arasında en fazla ihracatı yüzde 121'lik artış ve 647 milyon dolarla Mısır'a yaptı. Mısır'ı 446 milyon dolarlık ihracatla Birleşik Arap Emirlikleri takip ederken; Irak, yüzde 25 artış oranı ve 307 milyon dolarlık kimya ihracatıyla üçüncü sırada yer aldı. Ortadoğu ülkeleri, en çok ihracat yapılan ülkeler olmayı sürdürürken, yılın dört ayında en çok kimya ihracatı gerçekleştirilen diğer ülkeler ise şöyle sıralandı: Almanya, Çin Halk Cumhuriyeti, İtalya, Hollanda, Malta, Rusya Federasyonu ve Togo.
    
Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yavaşlayan iç pazarlar ve Avrupa'daki olumsuz hava nedeniyle nisan ayında hız kesen Türkiye ihracatında, kimyanın önemini koruduğuna dikkati çekerek, kimya ihracatı artışının devam ettiğini belirtti. Akyüz, dünya ekonomisinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak ihracatçı için zor bir yıl olacağını ifade etti. Kimya ihracatında önemli bir paya sahip olan ortadoğu ülkelerinin, yılın ilk dört ayında yerini koruduğunu vurgulayan Murat Akyüz, şunları kaydetti:
    
''Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak'ın en çok kimya ihracat yaptığımız ülkeler olması tesadüf değil. Değişen ihracat rotasının bir sonucu olarak ortaya çıkan bu durumu kimya ihracatçımızın lehine çevirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeni pazarlara ulaşmak açısından çok önemli olan dünyanın önemli fuarlarına yaptığımız milli katılım organizasyonları tüm hızıyla sürüyor.''

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/kimya-ihracati-yilinin-4-aylik-doneminde-5-milyar-860-milyon-dolara-ulasti_91752.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!