Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kimya Sektörü Çevre Performansını Ölçecek

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle 'Yeşil Üretim Temiz Gelecek' projesini başlatan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), kimya firmalarının üretim süreçleri ve ürün yaşam döngülerini analiz ederek, firmaları uluslararası rekabet seviyesine taşıyacak yöntem ve politikalar geliştirecek.

yapi.com.tr
Kimya Sektörü Çevre Performansını Ölçecek

Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Merkezi ile İstanbul İl Çevre Müdürlüğü ortaklığında yürütülen 'Yeşil Üretim Temiz Gelecek' projesi, ürünlerin iklim değişikliği gibi çevresel etkileri ile enerji ve kaynak tüketimi üzerindeki etkilerini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Bir yıl sürecek projenin ilk aşamasında; plastik, sabun, kozmetik, boya ve organik-inorganik ürün gruplarında faaliyet gösteren firmaların ürünlerine 'Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi' (YDD) yapılacak. Ürünlerin üretim ve kullanım aşamalarında çevre kirliliğine neden olan, yüksek enerji ve hammadde gereksinimi süreçlerini belirleyen bu değerlendirme, firmaların çevresel etkilerini kontrol altına alırken neye odaklanmaları gerektiği konusunda da önemli ipuçları verecek. Çevresel performanslarını ve üretim süreçlerini iyileştirmek isteyen firmalar, Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) ile üretim süreçlerine yönelik birçok veriyi analiz edebilme fırsatı elde edecek. Değerlendirme sonuçları ise raporlanarak firmalara sunulacak.

Sektörün çevre performansını görmesi için ciddi bir fırsat

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kimya ihracatının artırılması için yaptıkları çalışmaların yanı sıra birçok projeye de öncülük ettiklerini belirtti. Yeşil üretim kavramının günümüzün en önemli konularından biri olduğuna dikkat çeken Akyüz, "Uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğümüz 'Yeşil Üretim Temiz Gelecek' projemize bu anlamda çok inanıyoruz. Sektör firmalarımıza çevre performanslarını görmeleri açısından ciddi bir fırsat sunuyor. İstanbul Kalkınma Ajansı Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklenen projemiz ile sektörümüzdeki bilgi birikimi ve farkındalığı artırarak rekabetçiliği üst seviyeye taşımayı amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kimya-sektoru-cevre-performansini-olcecek_109225.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!