Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kınık Havalanı, Caretta Caretta ve Kuşlar Yüzünden İptal Edilmiş

1992 yılında düzenlenen görkemli bir törenle temeli atılan Kaş– Kınık Havaalanı o tarihten beri bir adım bile ilerlemedi. Günümüz değerleriy

Zamanb>1992 yılında düzenlenen görkemli bir törenle temeli atılan Kaş– Kınık Havaalanı o tarihten beri bir adım bile ilerlemedi.

Günümüz değerleriyle 700 milyar lira ile 1 trilyon lira arasında masraf yapıldığı tahmin edilen hava alanına ÇED raporu verilmediği için 10 yıldan beri beklediği öğrenildi.

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesinde o dönemin Ulaştırma Bakanı ve Antalya Milletvekili Cengiz Tuncer tarafından temeli atılan havaalanı, temel ve kazı çalışmasından sonra sahipsiz kaldı. Yöre halkı havaalanının caretta caretta kaplumbağaları ve göldeki kuşların dağılacağı endişesiyle durdurulduğunu söyledi. Kınık Belediye Başkanı Ali Koçak da 10 yıldan beri havaalanında hiçbir çalışma yapılmadığını vurgulayarak, çevrenin korunması amacıyla iptal edildiğini açıkladı. Koçak, "ÇED raporu olumsuz verildi. O temelden sonra karıştı kayboldu gitti. Temelden sonra kazı yapıldı. ÇED raporları adeta sakız yapılarak çalışmalar durduruldu. 10 senedir hiçbir şey yapılmadı." dedi. Olaya bir çevre yönüyle bir de pist istikameti yönüyle bakıldığını anlatan Koçak, kendisinin pist istikametinin değiştirilebileceğini anlattığını söyledi.

Bu aşamadan sonra yapılmasının mümkün görülmediğini kaydeden Koçak, "Ben şahsen böyle düşünüyorum" dedi. Yaklaşık bin dönümlük alanı kapsayan yerde tapulaşmaya gidildiğini aktaran Başkan Koçak, söz konusu alanın belediye hizmet alanı, üniversite yeri, futbol sahası gibi çalışmaların yapıldığını dile getirdi. Daha önce 1994– 99 yılları arasında da başkanlık görevinde bulunduğunu hatırlatan Koçak, o zamanki Ulaştırma Bakanı Ahmet Deniz Olgun'un, "Yapacaksak büyük bir havaalanı yapalım" dediğini, ancak, herhangi bir gelişme olmadığını belirtti. Havaalanının yapılması halinde orada gölde bulunan 180 çeşit kuşun zarar göreceğinden endişe edildiğini söyleyen yöre vatandaşlarından Namık Kısa ile Ercan Aksoy, ayrıca bir endişe konusunun da caretta caretta kaplumbağaları olduğunu bildirdi.

Vatandaşlar, Özel Çevre Koruma tarafından iptal edilen havaalanı yerinin yarısının su ile yarısının da kamışlık ile kaplı olduğunu söyledi. Havaalanı için atılan temel ve yapılan kazı çalışmalarının bugünkü değeriyle 700 milyar ile 1 trilyon arsında masraf yapıldığını belirten vatandaşlar, "Kazmak için çok mazot harcandı" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kinik-havalani-caretta-caretta-ve-kuslar-yuzunden-iptal-edilmis_13057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!