Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kipa Marmaris'te Kasalar Güneş Enerjisiyle Çalışıyor

Türkiye'de ilk defa alışveriş kasaları güneş enerjisiyle çalışan hipermarketini Marmaris'te hizmete açan Kipa, kasa hattında kullandığı bu temiz enerjiyle doğaya, bir yılda 150 ağaç dikmiş kadar katkı sağlıyor.

Radikal Gazetesi
Kipa Marmaris'te Kasalar Güneş Enerjisiyle Çalışıyor

ürkiye'de ilk defa alışveriş kasaları güneş enerjisiyle çalışan hipermarketini Marmaris'te hizmete açan Kipa, kasa hattında kullandığı bu temiz enerjiyle doğaya, bir yılda 150 ağaç dikmiş kadar katkı sağlıyor.

Kitle Pazarlama Ticaret ve Gıda Sanayi A.Ş. (Kipa), alternatif temiz enerji kaynakları kullanımında ilk adımı Marmaris Mağazası ile attı. Kipa'nın Türkiye'de ilk kez alışveriş kasaları güneş enerjisiyle çalışan hipermarketi Marmaris'te dün hizmete girdi. Kipa, kasa hattında kullandığı bu temiz enerji ile doğaya, bir yılda 150 ağaç dikmiş kadar katkı sağlıyor.

3 bin metrekare net satış alanında faaliyet gösteren Marmaris Kipa mağazasının kasalarında kullanılan güneş enerjisiyle, günde ortalama 195 kw/saat elektrik üretimi sağlanıyor ve böylece günde ortalama 130 kilogram karbondioksit gazının atmosfere salınımı engellenmiş oluyor. Bu rakam, doğaya, yaklaşık olarak her iki günde bir, bir ağaçlık katkı sağlanmasını ifade ediyor. Ayrıca, Marmaris Kipa'da çevre dostu güneş enerji kullanımı sonucunda üretilen bir günlük temiz enerji, 20 konutun, bir günlük elektrik tüketimine eşdeğer bir enerji miktarına da denk geliyor.

Karbon miktarını azaltacak
Müşterilerine kaliteli ürünleri, uygun fiyatlardan sunmanın yanı sıra, yaşamsal kaynaklara sahip çıkmak için gereken tüm çabayı gösterdiklerini söyleyen Tesco Kipa İcra Kurulu Başkanı Simon King, çevre dostu enerji kullanımında ilk adımı Marmaris mağazası ile attıklarını açıkladı.

King, dağıtım merkezi ve tüm mağazalarda atmosfere salınan karbon miktarını 2020 yılına kadar yüzde 50 oranında azaltmayı hedeflediklerini de söyledi. Bu arada Kipa, 'küresel ısınma'ya karşı, Sosyal Sorumluluk Planı 2007-2008 kapsamında başlattığı hareketle, bulunduğu çevreye karşı sorumluluklarını yerine getiriyor. Bu çerçevede, Kipa, sadece temiz enerji kaynaklarının kullanımına yönelmiyor, aynı zamanda çevrenin daha az kirletilmesine yönelik çalışmaları da başlatıyor. Bu amaçla Kipa, araç filosunun tamamını bio-dizel kullanıma uyumlu hale getirirken, alışveriş poşetlerinin kullanımının azaltılması konusunda da çalışmalar gerçekleştiriyor.

Yeşil puan verecek
Kipa, müşteri kartı yoluyla, müşterilerine 'Yeşil Puan' toplama ve kullanma imkânı da sunmaya hazırlanıyor. Böylece Kipa müşterileri, kullanılmış pil, eski cep telefonları ya da kullanılmış yazıcı kartuşları gibi geri dönüştürülebilir ürünleri mağazalara getirdiğinde, hem puan kazanmış oluyor, hem de çevreye katkı sağlama olanağı buluyor.

Bu arada Kipa, müşterilerinin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için, mağazalarında satışa sunduğu sağlıklı ürün sayısını artırıyor. Sağlıklı gıda tüketiminin yaygınlaştırılması ve müşterilerinin daha iyi bilgilendirilmesine yönelik olarak da, kendi markaları olan Kipa ve Kipa Pazar ürünlerinin paketlerinde, ayrıntılı bir gıda etiketlemesi sistemini başlatıyor. Aynı zamanda, Kipa, 5 bin kişiyi bisiklet, koşu ya da yürüyüş gibi spor faaliyetlerine katılmaya teşvik ederek, sağlıklı yaşam için sporu da destekliyor.

Türkiye'de 20'si hipermarket ve 21'i ekspres olmak üzere 41 mağazasıyla hizmet veren Kipa, bulunduğu bölgelerin yerel ürünlerine mağazalarında daha fazla yer vererek, bu bölgelerde iş yapan tedarikçilere destek oluyor. Yerel tedarikçilerin sayısını artırmak için de çeşitli şehirlerde tedarikçi günleri düzenliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kipa-marmariste-kasalar-gunes-enerjisiyle-calisiyor_54950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!