Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kiptaş, Ortasında Tekke Olan Lüks Rezidans Arazisi Satıyor

Kiptaş’ın Beyoğlu Sütlüce’de satışa çıkardığı arazi, Altın Boynuz’a, yani Haliç’e bakıyor. 3 bin 632 metrekarelik arazi Miniatürk’e de komşu konumda.

Sabah Gazetesi /Hacer GEMİCİimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\55325.jpg" hspace=5 vspace=5>İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı gayrimenkul geliştirme şirketi Kiptaş, İstanbul Sütlüce'de Haliç manzaralı 3 bin 632 metrekarelik arsayı satışa çıkarınca Alevi dernekleri ile karşı karşıya geldi. İmar durumu ticaret, otel, konaklama, konut, kültürel ve özel eğitim tesisi yapılmaya müsait olarak duyurulan arazinin bir bölümü üzerinde 16'ncı yüzyıldan kalma Karaağaç Tekkesi bulunuyor. Hafriyat çalışmaları sırasında tekkenin kalıntıları ortaya çıkan arazide 3 tane de yeniçeri mezarlığına rastlandı. Ancak tüm bunlara rağmen önceki gün ihaleye çıkan Kiptaş 3 Ağustos günü arsa taliplerinin tekliflerini alacağını duyurdu.

'Korunacak' sözü var

İhale ilanında Karaağaç Tekkesi'nden söz edilmezken, arsanın 27 Kasım 2006 tasdik tarihli Beyoğlu İlçesi, Sütlüce Mahallesi, 115 pafta, 1 ve 2 parsellere ilişkin 1/5000 ölçekli Tadilat Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli tadilat Uygulama İmar Planı'nda serbest yapılaşma koşullarına özel proje alanında bulunduğu belirtildi. Söz konusu alana blok boyut ve şekli serbest bitişik, ayrık, ikiz sıralı blok yapılabileceği belirtilerek, kat sınırı olmadığının da altı çizildi. Konuyla ilgili görüştüğümüz Kiptaş yetkilileri arsa üzerinde tekkenin bulunduğunu doğrulayarak, "İnşaat yapılsa da o bölüm üzerinde bu tekke korunacak" dedi.

Üç yeniçeri mezarı bulundu

Bu arada şantiye alanına gittiğimizde söz konusu alanda sadece tekke değil, şu ana kadar tespit edilen üç yeniçeri mezarının bulunduğu ortaya çıktı. İnşaat sırasında uzun yıllarca bölgede çalışan Pala lakaplı emekli belediye temizlik işçisi Mustafa Cofus'tan mezarların bulunduğu yer hakkında bilgi ve yardım alındığı öğrenildi. Mezarların proje nedeniyle bulunduğu bölgeden kaldırılıp, yine aynı arazi üzerinde yapılaşmanın bulunmadığı alana taşınacağı belirtildi. Arazide başka mezarların da bulunabileceği ve araştırmaların sürdüğü ifade ediliyor. 250 ile 500 yıllık bir tarihi geçmişi olduğu tahmin edilen tekkenin geçmişte en az iki kez inşa edildiği de belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiptas-ortasinda-tekke-olan-luks-rezidans-arazisi-satiyor_55325.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!