Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kira Sigortası Mağduriyetleri Giderecek"

Yeni başlayan kira sigortası uygulamasını değerlendiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kira sigortası ile devletin vergi kaybı olmayacak. Konut kiralama işlemlerinin tümü kayıt altında olacak. Ev sahipleri kirasının peşinde koşmayacak çünkü hakları koruma altında olacak” dedi.

yapi.com.tr
"Kira Sigortası Mağduriyetleri Giderecek"

"Mülk sahibi kirasının peşinde koşarken mağdur olmayacak"

Kira sigortasının birçok sorunu çözeceğini dile getiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu yıl 22 Mayıs itibariyle aktif olarak uygulanmaya başlayan kira sigortası uygulamasına yoğun talep var. İlk 20 günde 814 mülk sahibi bilgi almak için çağrı merkezlerine müracaatta bulundu. Bu uygulama mülk sahiplerinin haklarını da koruyor. Kiracının kirayı ödememesi halinde mülk sahibi parasının peşinde koşarken mağdur olmayacak. Ülkemizde yaklaşık 20 milyon hane sayısı var. Bu hanelerdeki vatandaşlarımızın yüzde 26’sı ise kiracı konumunda. Kira sigortası ile tüm konut işlemleri kayıt altında olacağı için devletin vergi kaybı da büyük oranda azalmış olacak” diye konuştu.

BendeviBendevi Palandöken

1 yıllık kira sigortası, 1 aylık kiranın yüzde 65’i tutarında

DHA'nın haberinde, kira sigortası uygulaması ile ilgili bilgi veren Palandöken, “Mevcut kiracısı olan mülkler ve yeni kiralama yapılan mülklerde, mal sahibi ve kiracı bilgileri başvuru için yeterli. İlk üç ay bekleme süresi içerisinde kira bedelinin düzenli ödenmesi gerekiyor. Sigorta işlemlerinin tamamlanması için evin kira bedeline göre yüzde 65 tutarında ücret talep ediliyor.” dedi.

Kayıt dışılığın azalmasına katkı sağlayacak

Kira sigortası uygulamasının kayıt dışılığın azalmasına da etkisi olacağını belirten Palandöken, “Kira gelirini sigortalatmak isteyen mülk sahibinin gelirleri bu yolla kayıt altına alınacağından, sigortalanan gelirlerin vergisi de rahatlıkla tespit edilebilecek. Sigorta şirketleri, maliye ile veri paylaşımında bulunabilir ve gelirler bu şekilde kolaylıkla takip edilebilir” sözlerine yer verdi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kira-sigortasi-magduriyetleri-giderecek_160199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!