Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kira Sözleşmelerinde TL'ye Dönüşün Formülü Değişti

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kira sözleşmelerinde döviz TL'ye dönüşün formülünü değiştirdi. Yeni hesapta TÜFE her ayın enflasyonu üstüne konularak hesaplandı. Düzeltilen hesaplamayla bin TL'nin karşılığı 4 bin 509 lira oldu.

yapi.com.tr
Kira Sözleşmelerinde TL'ye Dönüşün Formülü Değişti

Kira sözleşmelerinde dövizden TL'ye nasıl dönüleceğinin formülü değişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın sitesinde döviz sözleşmelerinin nasıl TL’ye döneceği açıklandı.

TÜFE hesaplama yöntemi değişti
Hürriyet'ten Neşe Karafil'in haberine göre, Hazine Bakanlığı'nın TL’ye dönüşte kullandığı TÜFE hesaplama yöntemi değişti. Yeni hesaplamada TÜFE'nin her ayın enflasyonu üstüne konularak hesaplandığı açıklandı.

Bin dolar 4 bin 509 lira
Buna göre, yeni hesaplamayla 9 aylık enflasyon yüzde 19.37, 1.000 doların karşılığı da 4 bin 509 lira oldu. Önceki hesapta 1.000 doların karşılığı TÜFE oranı yüzde 17.99 alınarak 4 bin 457 lira olarak bulunmuştu. Bakanlık, 52 TL'lik düzeltmeyi yeniden yayınladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yeni hesaplamasına göre, aynı sözleşme için 18 Şubat 2019 tarihinde sözleşme yapıldığında 11 Ekim 2018-18 Şubat 2019 arasındaki TÜFE üzerine eklenip enflasyon yüzde 6 alınacak. Bu durumda yeni fiyat olarak 4 bin 779 lira olacak.

Aynı sözleşme kapsamında 18 Şubat 2020'ye uzaması durumunda yüzde 15’lik TÜFE kullanıldı ve yeni fiyat 5 bin 496 olarak belirlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kira-sozlesmelerinde-tlye-donusun-formulu-degisti_168198.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!