Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Kiracı Depozitoyu Faiziyle Alacak!

Yasa kira artışından, evin hangi şartlarda tahliye edileceğine kadar birçok hüküm içeriyor. Ancak, pek çok konu bilinmiyor. Ev kiralanırken başta peşin ödenen depozito konusu bunların başında yer alıyor.

yapi.com.tr
2 Kiracı Depozitoyu Faiziyle Alacak!

Posta'dan Bilal Emin Turan'ın haberine göre normal şartlarda evi kiralayanlar parayı mülk sahibine elden veriyor. Ama Temmuz 2012’deki yasal düzenlemeyle depozito garanti altına alındı. Buna göre; güvence olarak belirlenen depozito bedeli, kiracı, kiraya verenin onayı olmadan çekilmeyecek şekilde vadeli mevduat hesabına yatırılacak. Kira süresince elde edilecek faiz geliri depozitoya eklenecek. Sözleşme bittikten sonra banka, iki tarafın rızasıyla bu parayı geri verecek.

Kafasına göre çıkaramaz

Yasaya göre; ev sahibi, kira kontratının süresi dolmadan kiracıyı evden çıkaramaz. Kontrat süresi bitimine bir ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, önceki kontrat kendiliğinden yenilenir ve süresiz kontrat niteliğine dönüşür. Kiracı, kiraladığı evden yeteri kadar yararlanamazsa yani evin sorunları varsa kontrat süresinin dolmasını beklemeden haklı gerekçesini bildirerek evden çıkabilir.

Erken tahliye hakkı var

Kiracıları koruyan diğer düzenleme erken tahliyelerle ilgili. Yasada erken tahliyede, taşınmazın bilirkişi tarafından belirlenecek kiraya verilebilme süresi kadar kira ödeme borcu öngörülüyor. Bu ne demek? Örneğin; evi kiralayalı 2 ay oldu, kontrat 1 yıllık. Bu durumda evin yeniden kiraya verileceği makul bir süre (2 ay gibi) belirleniyor. Böylece kalan 10 aylık kira bedeli yerine 2 aylık kirayı ödeyip evi tahliye etmek mümkün oluyor.

ETİKETLER: kiracı depozito
http://www.yapi.com.tr/haberler/kiraci-depozitoyu-faiziyle-alacak_158371.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Kiralana dairenin bulunduğu apartman kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılacaksa kiracı tahliye edilebilecek mi? saygılarımla, YANITLA

    Editör 16.05.2017

    Sayın Ovalı, Kiralanan dairenin bulunduğu apartman kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılacaksa kiracı tahliye edilir. Yıkım kararı çıktıktan sonra süre veriliyor ve kiracı yıkımdan önce tahliye etmek zorunda. Hatta tahliye etmezse kurumlar elektriği, suyu ve doğalgazı kesebiliyor. Adli kolluk kuvvetiyle dahi tahliye edilebiliyor. Bilginize... Saygılarımla, Av.Yalım Canveren

2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!