Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kiraladıkları Tarlalara Güneş Enerji Panelleri Koyuyorlar

Güneş enerji santrallerine devlet teşviki ve yenilenebilir enerjinin karlılık oranı gibi nedenlerden dolayı Malatya’da kayısı bahçesi sahipleri arsalarını güneş enerji tarlalarına dönüştürmeye başladı.

yapi.com.tr
Kiraladıkları Tarlalara Güneş Enerji Panelleri Koyuyorlar

Devletin yenilenebilir enerji potansiyelini arttırma adına verdiği teşvikten yararlanan bir firma, Malatya’da kiraladığı bir bahçeye kurduğu güneş enerji santralinden elde ettiği 20 bin megavatlık elektrik enerjisini, elektrik dağıtım şirketi Fırat Aksa’ya satarak kazanç elde ediyor. Enerji Enstitüsü'nün haberine göre, Battalgazi ilçesine bağlı Şanlıkaya Mahallesi’nde bulunan tarlayı kiralayan Humartaş Şirketi, buraya 20 bin megavat elektrik üreten bir güneş enerji tarlası kurdu. Devletin yenilenebilir enerjiyi teşvik etme adına sağladığı imkanlardan da yaralanan firma, yıllık güneşlenme potansiyeli fazla olan Malatya’da kiraladığı tarlaya güneş enerji panelleri koyarak elektrik enerjisi elde etmeye başladı.

Üretilen 20 bin megavatlık elektriği Malatya’nın elektrik dağıtım şirketi Fırat Aksa’ya satan firma, bu sayede elektrik enerjisinin üretim maliyetinin düşmesine de katkıda bulunuyor. Güneş enerji tarlasının kurulumunu yapan Mavi Yeşil Firmasının teknikeri Ruhi Yurdusev, yaptığı açıklamada kurulan güneş enerji santralleri sayesinde ülkenin enerjide şuanda yüzde 70 dolaylarında olan dışa bağımlılığının azalacağını söyledi.

Malatya’nın güneş enerjisinden yenilenebilir enerji üretme potansiyelinin yüksek olduğunu kaydeden Yurdusev, “Burası 2 megavatlık bir şantiye. Aşağı yukarı 40 bin metrekare üzerine kurulmuş, 7 bin 800 panel üzerinden 20 bin vat elektrik üreten bir tesis. Buranın kurulumunu ve montajını biz yaptık. Özellikle Konya, Sivas, Antalya olsun buralara aşağı yukarı 300 megavat üzerinde yer kurduk. Buradan elde ettiğimiz elektriği Malatya’nın elektrik dağıtım şirketi olan Aksa’ya satıyoruz. Bu tür güneş enerji santrallerinin yapılması şuan ülkemizin enerjide yüzde 70 dolaylarında olan dışa bağımlılığını düşürüyor. Tabi güneş enerjisi maliyeti düşük, temiz, maliyeti olmayan bir sistem. Bu sistem yaklaşık 5 yılda kendini amorti ediyor ve kara geçiyor. 25 yıllık bir ömrü var buranın. Bir kere kurduğunda bir daha hiçbir masraf gerektirmiyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiraladiklari-tarlalara-gunes-enerji-panelleri-koyuyorlar_157362.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!