Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kirli Hava Virüs Kadar Tehlikeli

Hava kirliliğinin koronavirüs kadar ölümcül olabileceğini gösteren rapor açıklandı. Çarpıcı verilerin yer aldığı rapora göre, hava kirliliğine ilişkin en kirli 5 istasyon Türkiye’de bulunuyor.

yapi.com.tr
Kirli Hava Virüs Kadar Tehlikeli

Küresel hava kalitesi bilgi platformu IQAir, dünyadaki PM2,5 (ince partikül madde) hava kirliliğine dikkat çeken çarpıcı bir rapor yayımladı. Rapora göre dünya nüfusunun yüzde 90’ın güvenli olmayan hava soluyor. Her yıl hava kirliliği sebebiyle 7 milyon kişi hayatını kaybediyor. Türkiye’ye dair bazı verilerin de yer aldığı rapora göre, Avrupa’daki PM2.5 hava kirliliği sıralamasında en kirli 10 istasyonun 5’i Türkiye’de.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın hberine göre;  çölleşme, kum fırtınaları ve yangınların da hava kirliliği üzerinde büyük rol oynadığına dikkat çeken rapor, PM2.5 ve iklim krizine yol açan sera gazlarının ortak bir kaynağı olduğunu ve bunun da fosil yakıtların yakılması olduğunu ortaya koyuyor. Raporda halk sağlığının ve ekosistemlerin korunması için acil çağrıda bulunuluyor.

Temiz Hava Hakkı Platformu’ndan Prof. Dr. Ali Osman Karababa, rapora ilişkin “Avustralya ve Kanada PM2,5 için ulusal mevzuatında Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği değerlere uyarken, Japonya ve ABD’de bu değere yakın limitler belirlendi. Enerji politikasında kömürün büyük yeri olan Çin bile geçen yıllarda kent ve kırsal için farklı PM2.5 limitleri kabul etti. Türkiye’de ise ne yazık ki PM2.5’e yönelik hiçbir sınır değer ve ulusal mevzuat yok. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kılavuz değerler ve Avrupa Birliği’nin limitleri de göz önüne alınarak 2020 yılında PM2.5 kirleticisi için ulusal limitlerin belirlenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kirli-hava-virus-kadar-tehlikeli_178847.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!