Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kirliliğin Tehdit Ettiği Yumuktepe Korumaya Alınmalı

Mersin'de, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden olan ve bu özelliği nedeniyle “medeniyetler beşiği” olarak nitelendirilen Yumuktepe Höyüğü, çevre kirliliğinin tehdidinde.

Referans Gazetesiersin'de, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden olan ve bu özelliği nedeniyle “medeniyetler beşiği” olarak nitelendirilen Yumuktepe Höyüğü, çevre kirliliğinin tehdidinde. Göç dolayısıyla gittikçe büyüyen Demirtaş ile sürekli genişleyen Cumhuriyet ve Hürriyet mahallelerinin ortasında kalan Yumuktepe Höyüğü, toprak kayması, çevresine dökülen moloz yığınları ve belediyeye ait şantiye çalışmaları yüzünden tehlike altında.

Höyükte yeniden başlayan kazı çalışmalarına başkanlık eden İtalya'nın Lecce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. İsabella Caneva, höyüğün, M.Ö. 9000'li yıllara kadar kesintisiz yerleşim yaşanması nedeniyle önemli konuma sahip olduğunu söyledi. Caneva, “Höyük, tarihin anlatıldığı, birinci sayfadan son sayfaya kadar tam bir kitap gibi. Her katman, adeta kitabın bir sayfasını oluşturuyor. Birçok yerde bir veya birkaç evre var. Yumuktepe Höyüğü bir açıkhava müzesi haline getirilmeli” diye konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık da Yumuktepe Höyüğü'nün önemli bir tarihi miras olduğunu ve yaşatılması için ciddi irade ile yürütülecek uzun vadeli bir sosyal projeye gereksinim duyulduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kirliligin-tehdit-ettigi-yumuktepe-korumaya-alinmali_48151.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!