Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kırtasiye Dükkânı da Tasarlanır

16 yıllık Teşvikiye Kırtasiye'nin You've Got Mail filmini anımsatır bir hikâyesi var. Burası artık, iki önemli tasarımcının elinden çıkan bir 'konsept' kırtasiye. Kendisi de, içindeki ürünler de tasarım.

Radikalam 15 yıldır Maçka Caddesi'ndeki Ralli Apartmanı'nda, iki katlı küçük dükkânında, 'komşu' ağırlıklı müşterilerine hizmet veriyordu Teşvikiye Kırtasiye. Geçen kasım ayında Şakayık Sokağa taşındı, ama önemli bir değişiklikle! Baştan alalım... Aslında Teşvikiye Kırtasiye'nin Meg Ryan'la Tom Hanks'in oynadığı, You've Got Mail / Mesajınız Var adlı filme benzer bir hikâyesi var. Sahibi Sedef İyibar, Demet Akbağ'ın kardeşi. Yedi yıl önce, ofis malzemeleri mağazalar zinciri Office 1 Superstore'un 'frenchise'ı olmak için teklif almışlar. "Demet'in ünü, çevresi sayesinde teklif aldık. Böyle büyümekten başka çare de yoktu. Çünkü biz kurumsallaşmasak yanı başımızda başka biri büyük bir mağaza açacaktı ve biz kaybolup gidecektik," diyor Sedef İyibar. İlk zamanlar biraz bocalamış, tek tek satılan zarflar 10'lu, 20'li paketlere girince. Fakat yeri gelmiş 'zincir'in kurallarını esnetmiş, açmış paketleri.

Office 1 Superstore olmak belli bir maliyet gerektiriyor. Caddede de kiralar fahiş fiyatlara ulaşınca, müşterilerin park sorununu da göz önünde bulunduran İyibar, arka sokaklara geçmeye karar vermiş. Şimdi gelelim önemli mevzuya. Şakayık Sokak'daki dükkânı bulduğunda, "Bu mekânın öyle bir konsepti olsun ki müşterinin ilgisini çekebilsin," diye düşünmüş ve işi uzmanına bırakmaya karar vermiş İyibar. Yani, bir dostu sayesinde tanıştığı, Autoban Mimarlık'tan Seyhan Özdemir'le Sefer Çağlar'a. Hemen belirtelim, bu iki genç mimar ve tasarımcı, geçtiğimiz günlerde uluslararası tasarım ve yaşam kültürü dergisi wallpaper yazarları tarafından seçilen 'Yılın En İyi Genç Tasarımcıları' arasında yer aldı.

Özdemir ve Çağlar dükkânı görür görmez beğenmiş. Özellikle yüksekliğini. Bu özelliğini ön plana çıkartmak için de, dekorasyonun en can alıcı noktası olan raf sistemini kurmuşlar. İlk intiba olarak 'rafine görünümlü' diyebileceğimiz mağazadan içeri girince, önce bir derinlik hissi uyandırıyor insanda. Daha sonra bir kırtasiyeden beklenen detaylar göze çarpıyor. Bu derinlik her iki tarafta tavana kadar uzanan raflardan kaynaklanıyor. Raflardaki malzemelere ulaşabilmek için de raylı merdiven sistemi kurmuş mimarlar. Hem estetik hem fonksiyonel bir görünüm sergiliyor bu sistem. Çünkü raflara yerleştirilen klasörler de tasarım ve renklerine göre gruplanarak özel bir sistemle yerleştirilmiş. Bu klasörleri ve daha pek çok ürünü başka bir Office 1 Superstore'da bulamıyorsunuz. Özdemir ve Çağlar kimini kendileri tasarlamış kimini de farklı yerlerden Teşvikiye Kırtasiye için seçmiş ya da yaptırmışlar. Bir de dekorasyonu tamamlamak için kendi koleksiyonlarından kullandıkları parçalar var. Koltuk, aydınlatma birimi, stand olarak kullandıkları masalar, kitapların sergilendiği banklar, rahle vs. Unutmayın, bu mağazada beğendiğiniz her şeyi alabilirsiniz. Bu dekorasyon unsurlarını beğenirseniz de Sedef Hanım sizi Autoban Mimarlık'a yönlendiriyor.

Görsellik ön planda
Sefer Çağlar ilk kez tasarladıkları kırtasiye dükkânı için "Aslında kırtasiye, mesleğimiz açısından bizim için de önemli bir ihtiyaç. Biz ihtiyacımız olan her şeyi bir arada görmek istedik," derken; Seyhan Özdemir, "Türkiye'de kırtasiye, sadece bir ihtiyacınız olduğunda girdiğiniz ve o şeyi alıp çıktığınız yerdir. Zevk ve keyif kavramlarını barındıran, görsel boyutun ön planda olduğu bir mekân yoktu bizde. Fakat dünyada bunun örnekleri var. Bizim de yurtdışına çıktığımızda uğramadan edemediğimiz yerlerdi bunlar. İşte burayı böyle bir yer yaptık," diyor. Yani müşteri olarak bakıp kendi beklentilerini yansıtmışlar mekâna. Bilgisayardan telefona, kâğıt havludan mobilyaya bir ofis için gerekli A'dan Z'ye her şeyi ve yabancı kitaplarları da bulabileceğiniz mağazada, oturup kitapları incelerken kahve bile içebiliyorsunuz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kirtasiye-dukkani-da-tasarlanir_28845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!