Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kıyılar İçin Umut Işığı

Kıyı ve dolgu alanlarını yapılaşmaya açan Kıyı Yönetmeliği' nin iptali için Danıştay' a dava açıldı. Şehir Plancıları Odası ve Harita Mühend

Cumhuriyetb>Kıyı ve dolgu alanlarını yapılaşmaya açan Kıyı Yönetmeliği' nin iptali için Danıştay' a dava açıldı.

Şehir Plancıları Odası ve Harita Mühendisleri Odası' nın ortak dava dilekçesinde, iptali istenen yönetmelik ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı' nca eski yönetmelikte yer alan bazı tanımlarla ifadelerin değiştirildiği, kamunun yararlanmasına yönelik düzenlenen kıyıların genel kullanıma kapatılarak özel girişimcilerin kullanımına açılmasına olanak tanındığı belirtildi.

Dilekçede, "Kruvaziyer liman" tanımının eklendiği yeni düzenlemeyle anayasada ve ilgili diğer tüm mevzuatta kamunun yararlanması amacına yönelik olarak düzenlenen kıyıların, bu tanımlamayla dar bir grubun hizmetine sunulduğu, bu amaca yönelik tesisleşmenin önü açılarak kamunun yararlanmasını tamamen ortadan kaldırabilecek bir sistem öngörüldüğü belirtildi.

Anayasanın 43. maddesine göre kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararının gözetilmesi gerektiği kaydedilen dilekçede, şöyle denildi:
"Yönetmelik değişikliği ile bu yarar ortadan kaldırılarak bir grup gemi yolcunun yararlanması amacına yönelik düzenleme yapılmakta, bu amaca yönelik oluşturulacak dev yatırımların önü açılmaktadır. Kıyıların gelecek kuşakları da kapsayacak biçimde doğal bir kaynak olarak ele alınması gerekmektedir.
Kıyıda turizm amaçlı fonksiyonları kapsayan (yeme-içme tesisleri, alışveriş merkezleri, enformasyon ve banka hizmetleri, konaklama üniteleri, ofis binalarını) kruvaziyer liman yapılması ile kamu yararı kavramı pratikte gerçekleşmeyecek ve anayasanın 43. maddesindeki temel amaca aykırılık teşkil edecektir."


Dilekçede, anayasaya ve ilgili yasalara aykırı olarak ülke toprakları ve doğal kaynaklarının toplum ve kamu yararı dışında kullanılmasına olanak tanındığına işaret edilerek "Yönetmelik hükümleriyle korunması özel yasalarla hüküm altına alınan kamu kullanımındaki alanların, plan kararları ile kıyıda yapılması zorunlu olmayan, kamu yararına aykırı özel yapılanmalara izin veren ve koruma içermeyen yapılaşma koşulları ile kullanılmasına olanak sağlanmaktadır.
Böylece kamu malı niteliğinde olan ve herkesin kullanımına açık bulundurulması gereken kıyıları, yapı yasaklı olması gerekirken yapılaşmaya açacak ve kamu yararı dışında fonksiyonlar getirecek hükümler öngörmektedir"
denildi.
http://www.yapi.com.tr/haberler/kiyilar-icin-umut-isigi_12813.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!