Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kıyılarda Yatırım İzni Bekleyen 46 Proje Var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Socar&Turcas Rafineri A.Ş'nin Ege Rafinerisi Lisanslandırma töreninde, Türkiye kıyılarında yatırım izni bekleyen 46 projenin bulunduğunu belirtti.

Hürriyet Gazetesi
Kıyılarda Yatırım İzni Bekleyen 46 Proje Var

STRONG>Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Socar&Turcas Rafineri A.Ş'nin Ege Rafinerisi Lisanslandırma töreninde, Türkiye kıyılarında yatırım izni bekleyen 46 projenin bulunduğunu belirtti.

“Ege Rafinerisi bu 46 projenin bir tanesi. Bu projenin iki ülkenin gelişmişliğine daha fazla katma değer katacağını, gelişimin, teknoloji transferinin ve istihdamın bir resmi. Turizmiyle, ulaşımıyla, sanayisiyle, enerjisiyle Türkiye'nin bütün kaynakları bizim değerlerimizdir. Ama şu anda gördüğünüz tesisin katma değeri çok ama çok fazla” dedi.

Badem gözlü oluyor

Bu arada “Nereye enerji ile alakalı bir şey yapılsa, o güzelim yerlerimizin hepsi badem gözlü oluyor. Bunda bir yanlışlık var” diyen Yıldız, şöyle konuştu: “Türkiye'nin enerji projelerine hitap edebilecek yerlerde var. Buraya gelip nükleer santral de kurabilirsiniz. Aynı şekilde turizm tesisi, balık çiftliğini kurabileceğiniz yerlerde var. Birini yapmak diğerinden vazgeçmek anlamına gelmez ki. Hangi ülkede 8 bin 500 kilometrelik kıyı var? Onu da yapalım diğerini de yapalım, berikini de yapalım. Enerji bölgesi ise enerji ile yapılacak şeyler var. Turizm bölgesi ise turizm ile yapılacak şeyler var. Orman bölgesi ise orman ile alakalı geliştirilecek işimiz var. Hepsi Türkiye'nin zenginliğidir.”

‘Trajikomik' tepkiler

Yıldız, Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) 'Türkiye Enerji Politikaları İnceleme Raporu'nu açıkladığı toplantıdaki konuşmasında ise üye ülkeler için her 4-5 yılda bir hazırlanan raporda, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beraber nükleer enerjinin daha ön plana çıktığına dikkat çekti. Çevreci olan birinin nükleer güç santrali aleyhinde bir yapılanma içinde bulunmasının “traji komik” ve bilimsel gerçeklere aykırı olduğunu söyleyen Yıldız, “Yani dünyada nükleer santral sayısı 3 katına çıkacak, siz bir katını bile aşmamakta ısrar edeceksiniz. Bu traji komik bir olaydır. Yani ‘dünya gider tersine' demek zorundasınız o zaman” diye konuştu.

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/kiyilarda-yatirim-izni-bekleyen-46-proje-var-_81360.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!