Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızıl Kilise'nin Restorasyonu Başlıyor

Dünya Anıtlar Fonu'nun '2008 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Eser Listesi'nde yer alan Aksaray'daki tarihi Kızıl Kilise'nin restorasyonu için çalışmalar sürüyor.

CNN TÜRK
Kızıl Kilise'nin Restorasyonu Başlıyor

ünya Anıtlar Fonu'nun '2008 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Eser Listesi'nde yer alan Aksaray'daki tarihi Kızıl Kilise'nin restorasyonu için çalışmalar sürüyor.

Aksaray'ın Güzelyurt ilçesi Kaymakamı Ramazan Yıldırım, merkezi New York'ta bulunan Dünya Anıtlar Fonu'nun bu ay başında '2008 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Eser Listesi'ni açıkladığını belirtti.

Yıldırım, bu listede yer alan yaklaşık 60 ülkeden 100 tarihi eserin içinde Türkiye'den Hasankeyf, İstanbul'un tarihi surları, Ankara'daki Çukur Han, Kapadokya'nın Göreme bölgesindeki Meryem Ana Kilisesi ve Güzelyurt ilçesine bağlı Sivrihisar beldesindeki Kızıl Kilise'nin bulunduğunu vurguladı.

Kubbede yapısal hasar
Kurtarılmayı bekleyen 100 eser içindeki Kızıl Kilise'nin kubbesinde yapısal hasar olduğunu belirten Yıldırım, yapının genel olarak bakıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kızıl Kilise'nin restorasyonu için hazırlıkların sürdüğünü belirten Yıldırım, "Kızıl Kilise, Fransızlar tarafından kurulan Kapadokya Sevenler Derneği'nin katkılarıyla restore edilecek. Restorasyonu ise Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Ağaryılmaz başkanlığındaki ekip yapacak" dedi.

Maliyet 400 bin doların üzerinde
Prof. Dr. Ağaryılmaz'ın 20 yılı aşkın bir süredir Güzelyurt'u takip ettiğini, bu yıl da restore çalışmaları için ilçeye geldiğini belirten Yıldırım, Kızıl Kilise'de üç yıl sürecek olan restorasyon çalışmalarının maliyetinin 400 bin doların üzerinde olacağını belirtti.

Yıldırım, "Restorasyonu yapacak ekibi belirledik, projemiz de hazırlanarak kuruldan geçti" dedi.

Yıldırım, Kızıl Kilise'nin dünyada acil olarak kurtarılması gereken ilk 100 eser arasına girmesinin Güzelyurt'un tanıtımı açısından da çok önemli olduğunu da anlattı:

"Listede yer alan tarihi eserler, dünya kamuoyunun dikkatini çekiyor ve adeta turist akınına uğruyor. Beşinci yüzyılda Ortodoksların hac yolu üzerinde kırmızı kesme taştan yaptırılan Kızıl Kilise'nin de turistlerden ilgi görmesini bekliyoruz.

Böylece, Kapadokya bölgesinin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Güzelyurt'un da tanıtımı yapılmış olacak."

Yıldırım, Güzelyurt'ta çok sayıda tarihi kilise ve şapel bulunduğunu, ilçenin önemini arttıran bir başka faktörün ise Hıristiyanlığın 3 büyük kolundan biri olan Ortodoks mezhebinin Güzelyurt'ta kurulduğuna inanılması olduğunu sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizil-kilisenin-restorasyonu-basliyor_55018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!