Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızılay Binası Satıldı Geriye Başkanların Yorum Farkı Kaldı

Kentin göbeğinin 30 yıllık hayaleti Kızılay binası alıcısını buldu ama tartışmalar bitmedi. 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle 156 milyon 750 bin dolara Karsaklar-Sementa-Tango-Karton Tekstil-Renk Yol Yapı-Güvensoy İnşaat şirketler birliğine kiralanan Kızılay binasıyla ilgili Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık sert çıktı.

Hürriyet ANKARA
Kızılay Binası Satıldı Geriye Başkanların Yorum Farkı Kaldı

Kentin göbeğinin 30 yıllık hayaleti Kızılay binası alıcısını buldu ama tartışmalar bitmedi. 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle 156 milyon 750 bin dolara Karsaklar-Sementa-Tango-Karton Tekstil-Renk Yol Yapı-Güvensoy İnşaat şirketler birliğine kiralanan Kızılay binasıyla ilgili Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık sert çıktı.

Kızılay Binası’nın en uygun kullanım biçiminin belediye binası olacağını defalarca dile getirdiğini hatırlatan Tanık, “Kent için 30 yıllık çözümsüzlük en kötüsüydü. Ondan sonra en kötü seçenek de oranın bir alışveriş merkezi olmasıdır. Kızılay’ın canlanmasını değil çöküşünü hızlandıracaktır” dedi. Tanık Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüşmelerinde Gül’ün belediye binası olarak kullanımı desteklediğini belirterek şunları söyledi:

Çöküş hızlanacak

“Burasının AVM olması ister kaliteli olsun ister çaput pazarı, Çankaya’yı olumsuz etkileyecektir. Birincisi trafik olumsuz etkilenecektir. İkincisi zaten zor günler yaşayan çevre esnafına bir rakip daha gelecektir. Kızılay’ın göbeğindeki bu yanlışlık merkezin çöküş hızını arttıracaktır. Ortada kalıcı bir çözüm yoktur. Yani bu kiralama hadisesi gelip geçici bir hamledir. Bizim Kızılay’ı canlandırma projesi olarak sunduğumuz Kızılay binasının belediye binası olması projenin ayaklarından birisiydi. Ama şimdi binayı AVM yapmak Kızılay’ı yeniden karanlığa gömmek olacak. Kızılay’ın göbeğinde sürekli varlığını hissettiren, ışıklarıyla, hareketliliğiyle bir belediye binası yerine saati geldiğinde kapanan bir AVM olacak.

Sayın Cumhurbaşkanıyla görüşmemizde kullanım isteğimizin amaçlarını anlattık ve kendisi olumlu karşıladığı bu kullanım şekliyle ilgili de Kızılay Başkanı’yla görüşeceğini ifade etmişti. Sayın Başbakan’a da Kızılay’a arsa takası yapabileceğimiz projeyi anlatmıştık. O da kendisiyle görüşeceğini belirtmişti. Maalesef bugün geldiğimiz durum ortadadır. Kızılay binasının kent için en doğru kullanımı belediye binası olmasıydı. Kent için 30 yıl göbeğinde bir binanın çözümsüz kalması en kötü seçenekti. En kötü ikinci seçenek o binanın AVM olması, en kötü üçüncü seçenek de iş hanı olmasıdır.

İyi fiyata kiraladık

Kızılay’ın menfaatlerini düşünerek iyi bir fiyatla yap-işlet-devret modeliyle bir kiralamaya gidildiğini belirten Türk Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali, “156 milyon 750 bin dolara 25 yıllığına kiraladık. Şirketler birliği bu satışın dışında Kızılay’a da 10 milyon dolarlık bir bağışta bulundu. Kiracıların ciddi problemlerini de değerlendirdiğimiz zaman bize göre bu iyi bir fiyattır” dedi. Küçükali, Tanık’ın Çankaya Belediye Binası yapılması konusunda ve Cumhurbaşkanı Gül’le görüşmelerini de şöyle özetledi:

“Çankaya Belediye Başkanımız bizimle bir defa değil birkaç defa görüştü. Onlar binayı satın almak istiyorlardı. Ancak burası Kızılay’ın ilk binası ve cumhuriyetin kurucusu Atatürk dört defa bakanlar kurulunu toplamış. Bir manevi ağırlığı olduğu olduğunu ve satamayacağımızı söyledik. Ayrıca oranın fiyatını tespit etmek de kolay değil. Biz ismimizi Kızılay semtine vermişiz. Bizim ismimizle özdeşleşmiş. Kendilerine bu mazeretlerimizi belirttik. Ama arzuladığımız rakamı bulamazsak yine değerlendiririz demiştik.

Başkanı üzmeyiz

Konuyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız da aramıştı. Biliyorsunuz biz manen cumhurbaşkanlığının himayelerinde bir kuruluşuz. Bize, ‘Kızılay zarar görmemek kaydıyla Çankaya’yla münasebetlerinizi sürdürün. Çankaya’nın belediye binası yapılması konusunda bir talebi var. Bunu değerlendirin’ demişti. Sayın Cumhurbaşkanımız Kızılay’ın menfaatlerinin zarar görmemesi konusunda çalışmamızı söylemişti biz de bu doğrultuda değerlendirmemizi yaptık. Kızılay’ın menfaatleri aynı zamanda Başkanımız Bülent Tanık’ın da menfaatleridir. Biz kendilerini çok seviyoruz. Başkanımızın da üzüleceğini ya da kırılacağını düşünmüyorum.”

6-7 ay içinde biter

TANGO-Karton Tekstil Temsilcisi Canip Karakuş Fransa’daki “Galleries Lafayette” benzeri reyon ağırlıklı bir alışveriş merkezi yapmayı hedeflediklerini belirterek şunları söyledi:

“Çok büyük fiyat aldık inşallah çıkartırız. Kızılay için hayırlı oldu. Kızılay’ı eski Kızılay haline getirip sinerji yaratmamız, sıcaklık getirmemiz lazım. Bu konuda yerel yöneticiler de bize yardımcı olmalı. Burayı “Galleries Lafayette” benzeri mağaza mağaza değil de reyon reyon olarak düşünüyoruz. İşimiz zor ama gece gündüz çalışarak 6-7 ayda burayı bitirmek istiyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilay-binasi-satildi-geriye-baskanlarin-yorum-farki-kaldi_74443.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!