Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızılay'ın Yeni Afet Evlerinde Aile Mahremiyeti Göz Önüne Alınacak

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, 2010 yılında hayata geçirdikleri Mevlana Evleri projesinin ardından, şimdi de aile mahremiyetini daha fazla öne çıkaran 'Yunus Emre Evleri' projesini hazırladıklarını söyledi. Küçükali, yeni evlerin nisan ayında hazırlanacağını kaydetti. Küçükali, Mevlana Evleri'nin Elazığ ve Pakistan'daki afette çok

Zaman Gazetesi
Kızılay'ın Yeni Afet Evlerinde Aile Mahremiyeti Göz Önüne Alınacak

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, 2010 yılında hayata geçirdikleri Mevlana Evleri projesinin ardından, şimdi de aile mahremiyetini daha fazla öne çıkaran 'Yunus Emre Evleri' projesini hazırladıklarını söyledi. Küçükali, yeni evlerin nisan ayında hazırlanacağını kaydetti. Küçükali, Mevlana Evleri'nin Elazığ ve Pakistan'daki afette çok büyük bir hizmet gördüğünü söyledi.
 
Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, 2010 yılında Kızılay olarak çok başarılı çalışmalara imza attıklarını söyledi. Küçükali, 2010 yılında hayata geçirdikleri Mevlana Evleri'nin ardından, şimdi de aile mahremiyetini daha fazla öne çıkaran 'Yunus Emre Evleri' projesi hazırladıklarını söyledi. Küçükali, yeni evlerin mart ya da nisan ayında hazırlanacağını kaydetti. Bursa'da düzenlenen Türk Kızılayı'nın yurtiçi ve yurtdışındaki çalışmalarının anlatıldığı toplantıda konuşan Küçükali, geçtiğimiz yıl Kızılay'a ait 29 sağlık merkezini Sağlık Bakanlığı'na devretmelerinin çok büyük bir devrim olduğunu vurguladı. Küçükali, çıkarılan kanunla orada çalışan insanların memur yapılmasının önemine değindi. Bir başka proje ile de Kızılay'a verilen bağışların izlenebildiğini belirten Küçükali, "2010 yılında Ulaştırma Bakanlığımız'la haberleşmede çok önemli bir adım attık. Bu da, bizi dünya lideri yaptı. Artık dünyada en iyi haberleşme sistemi Türk Kızılayı'nda." dedi.

Küçükali, 2010 yılında hayata geçirdikleri Mevlana Evleri projesinden övgüyle söz ederek, şunları dile getirdi: "Elazığ depremi sonrasında Mevlana Evleri'ni hazırladık. İnsanlar bunun içinde hem aile mahremiyetlerini koruyabiliyor hem de rahat ediyor. 2010 yılında Pakistan'a da aynı şekilde yardımda bulunduk. Mevlana Evleri projemiz kabul gördü. Yaklaşık 4 bin ev kurduk. Buradaki insanların ihtiyaçlarını karşıladık. 5 bine yakın da çadır kurduk. Dünya örgütleri de sınıfta kaldı açıkçası. Orada bizden başka şu anda faaliyet gösteren kimse yok. Biz Haiti ve Gazze'de insanlara ne kadar itibar ediyorsak Pakistan'da da onu yapıyoruz. Yani dil, din, ırk ayrımı yapmıyoruz."

Mevlana Evleri projesinin bir üstünü daha yapmayı planladıklarını vurgulayan Küçükali, şu bilgileri verdi: "Bunlar daha pratik, daha kalıcı olabileceğimiz, yüzyıl dayanabilecek betondan daha sağlıklı bir ürün elde ettik. Bu ürünle de Yunus Emre evlerini kuracağız. 2011 yılında yapacağımız projelerden biri de budur. Henüz daha proje halinde, maliyeti daha çıkacak. 2011 yılında muhtemelen mart ya da nisan ayında bu evleri hazırlamış olacağız. Ancak tabii biz çadırdan vazgeçmiş değiliz. Bu bizim asli dağıtacağımız bir malzemedir. Ama insanlar 2-3 ay sonra çadırdan sıkılıyor ve aile mahremiyetinin olması için de sürekli proje geliştiriyoruz."

Küçükali, evlerin isimlerini Mevlana ya da Yunus Emre koymalarının sebebini ise şöyle açıkladı: "Onlar bizim ortak kültürümüzün değerleridir. Dolayısıyla biz de kültürümüze sahip çıkmak zorundayız. Sevgiye, saygıya dayalı, insanları birleştiren mesajlar veren önemli ve büyük zatlardır. O zatlarla yaşamanın güzellikler doğuracağını düşünüyoruz." 2011 yılında İstanbul'da iki çok kapsamlı afet merkezi yapacaklarını da hatırlatan Küçükali, bunun birinin dünyanın en büyüğü olacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilayin-yeni-afet-evlerinde-aile-mahremiyeti-goz-onune-alinacak_85000.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!