Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızılırmak Olmadı Gerede'ye Dönelim

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve ASKİ, Ankara’ya içme suyu sağlamak amacıyla Gerede sisteminin yapımı için bir süredir ihale hazırlıkları yapıyor. Uzmanlar, "Gerçek bu iken neden Kesikköprü Ankara Kızılırmak suyu için birbirine paralel üç boru hattı aynı anda döşendi" diye soruyorlar.

Hürriyet Gazetesi
Kızılırmak Olmadı Gerede'ye Dönelim

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve ASKİ, Ankara’ya içme suyu sağlamak amacıyla Gerede Sistemi'nin yapımı için bir süredir ihale hazırlıkları yapıyor. Uzmanlar, "Gerçek bu iken neden Kesikköprü Ankara Kızılırmak suyu için birbirine paralel üç boru hattı aynı anda döşendi? Kesikköprü-İvedik Arıtma Tesisi arası 128 km iken, neden 400 km’ye varan ve her bir hattın çapı 1600 mm olan birbirine paralel bu üç boru aralarında sadece 50-60 santim bırakılarak tekniğine ve uygulama şartnamelerine uygun olarak yapılmadı" diye soruyorlar.

Uzmanlar, "Hatların üçte ikisinden fazlası çelik boru iken, neden korozyona karşı gerekli olan 'katodik koruma' önlemleri alınmadı? Önlem alınmayınca; çelik boruların çok kısa sürede kevgire döneceğini ASKİ yetkilileri neden düşünmedi? Döşenirken, çelik boruların ve özel parçaların, birbirlerine kaynak yapılınca, gerekli olan radyoskopi incelemesi ve testleri yapılmadı" diye soruyorlar.

ASKİ’nin aniden ve kamuoyundan habersiz yeniden Gerede Sistemi’ne el atması, "Onlar da kendi projelerine güvenmiyor" şeklinde yorumlandı. ASKİ, "Ankara Su Temin Projesi Gerede Sistemine Ait Fizibilite Değerlendirmesi Kesin Proje Yapımı İhale Dokümanlarının Hazırlanması Nihai Durum Raporu"nun Ekim 2007’de Yüksel Proje ile Su-İş’e hazırlattı. Böylece DSİ’nin üzerinde yıllarca çalıştığı ve 2004’te hazır hale getirilen, finansmanı bulunan uygulama projesi "Ankara Su Temin Projesi Gerede Sistemi" de "kardeş" gelmiş olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilirmak-olmadi-geredeye-donelim_67730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!