Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızılırmak'ın Suyu Ankara'ya Gelecek

Enerji Bakanı Güler ve Devlet Bakanı Atalay'ın katıldığı 'su zirvesi'nde Ankara'ya Kızılırmak'tan su getirilmesine karar verildi.

Milliyet Gazetesi
Kızılırmak'ın Suyu Ankara'ya Gelecek

on yılların en kurak kış mevsimlerinden birini yaşayan Ankara'nın su sorununun çözümü için, "Kızılırmak üzerinden taşıma" yöntemi benimsendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, Devlet Baknı Beşir Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in katılımıyla yapılan "Su Zirvesi"nde, Ankara'ya Kızılırmak'tan su getirilmesi kararlaştırıldı.

7 milyar metreküp su
Yapılacak projeyle, Kızılırmak üzerinde bulunan Kesikköprü ve devamındaki Hirfanlı barajlarında bulunan toplam 7 milyar metreküplük su rezervini Ankara'ya getirmek için 125 kilometre civarında bir isale hattı yapılacak. Kesikköprü'den alınacak su, 4 ayrı terfi istasyonundan 400 metrelik bir yükseltiyle taşındıktan sonra İvedik arıtma tesislerine götürülecek.

"Acil ihale" yapılacak
İhalenin "acil ihale" kapsamında yapılması ve ayrıca acil kamulaştırmalar için Bakanlar Kurulu kararının çıkarılması da benimsendi. Projenin hayata geçirilmesiyle, Ankara'nın su sorununa çok uzun vadeli bir çözüm getirilmesi hedefleniyor. Ankara'da kış aylarında günde ortalama 800 - 900 bin metreküp, yaz aylarında da buharlaşmayla birlikte günde ortalama 1.5 milyon metreküp su tüketiliyor.

DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu'nun da katıldığı toplantıda benimsenen projeyle, başkentin su sorununa çok uzun vadeli bir çözüm getirilmesi amaçlanıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, Kızılcahamam bölgesindeki Doğanözü Barajı'nı da bu yıl içinde tamamlaması hedeflenirken, bu çalışmaların ardından Gerede Havzası'ndaki çalışmalara başlanması öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilirmakin-suyu-ankaraya-gelecek_52267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!