Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızılırmak’ın Suyu Ertelendi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent’e su sağlayacak Kızılırmak Projesi’yle ilgili "Kızılırmak Projesi maalesef Ekim değil Kasım sonuna olacak gözüküyor" dedi.

Hürriyet ANKARA
Kızılırmak’ın Suyu Ertelendi

nkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent’e su sağlayacak Kızılırmak Projesi’yle ilgili "Kızılırmak Projesi maalesef Ekim değil Kasım sonuna olacak gözüküyor" dedi. Gökçek, Belediye Evi’nde verilen iftarda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine Gökçek, Başkent’in su ihtiyacını karşılamak üzere yapımı gerçekleştirilmekte olan Kızılırmak Projesi’nin bayram tatili dolayısıyla gecikeceğini bildirdi.

Gökçek, bayram tatili dolayısıyla işçilerin memleketlerine gideceklerini ve bu nedenle tekrar işe başlamalarının bir haftayı bulacağını tahmin ettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Proje, normalde Aralık ayı sonuna kadar biter, bunu ’Ekim sonuna almaya çalışıyoruz’ demiştim. Maalesef Ekim değil, Kasım sonuna olacak gözüküyor. Üç hat olan projenin iki hattının toplam uzunluğu 250 kilometre. Bunun üç kilometresi kaldı. Bu da birkaç günlük iş. Depoların tamamı bayrama kadar bitecek. Motor, pompa ve vantuzlar gelmeye başladı, montajları yapıldı. Onlar da bitince borulara su vermek istiyoruz. Olası arızaları görmek için, borulara bölüm bölüm su vereceğiz. Umut ediyorum, Kasım ayı içinde bu işi bitirmiş olacağız."

Melih Gökçek, doğalgaz dağıtım işinin özelleştirilmesindeki ihale tarihinin belirlenmesi için Rekabet Kurulu’nun kararını beklediklerini söyledi. Gökçek, özelleştirmeden elde edilecek geliri metro inşaatlarının tamamlanması için kullanacaklarını hatırlatarak, Çayyolu Metrosu’nun inşaatının yüzde 98’nin, Sincan Metrosu’nun yüzde 74’ünün, Keçiören’in yüzde 40’lar civarının, Söğütözü Metrosu’nun yüzde 45-50’sinin tamamlandığını ifade etti.

Ankara'da buzlanma olmaz
Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz’ın da katıldığı iftarda, bazı gazetecilerin Gökçek’e "Eryılmaz’la aranızdaki buzları erittiniz mi?" sorusuna Gökçek "İnşallah" karşılığını verdi.

Eryılmaz ise aynı konuya ilişkin şunları söyledi:

"Ankara’da buzlanma olmaz. Başkanım sağ olsun, bizi iftara davet etti. Belediye çalışmalarında böyle şeyler oluyor zaman zaman. Başkan bize söylüyor, biz düşüncelerimizi aktarıyoruz. Bunları ’buzlanma, kavga, dövüş’ gibi vermemek lazım. Şu anda 1.5 senemiz kaldı. Mümkün olduğunca iyi işler yapmaya çalışıyoruz."

Su tüketimi uyarısı
Su tasarrufu konusunda vatandaşların gerekli özeni göstermediğini savunan Gökçek, "Bir ara su tüketimi 750 bin metre küpe düşmüşken, son dönemde günde 850 bin metreküp su tüketiyoruz. Su tüketiminde çoğalma var" dedi.

Ancak Gökçek, Başkent’i felç eden su kesintilerinin ardından yaptığı açıklamada tüketimin 670 bin metreküpün altına düştüğü gerekçesiyle su kesintilerinden vazgeçildiğini açıklamıştı. Gökçek önceki gün ise en düşük tüketim değeri olarak 750 bin metreküp açıklamasını yaptı.

Gökçek o dönemde kentin ana caddeleri ile otobüs duraklarına "Teşekkürler Ankara" başlığı altında çok sayıda ilan astırmıştı. Gökçek, barajların ölü havzalarında 120-130 milyon metreküp su olduğunu bunların da kullanılacağını belirtti.

MHP’li Serdaroğlu Kızılırmak suyunu Bakan’a sordu
MHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na, "Kızılırmak’tan Ankara’ya, verilecek olan suyun kirlilik ölçümleri yapılmış mıdır?" diye sordu.

Serdaroğlu, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, son yıllarda yaşanan kuraklık ile birlikte, su kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasının hayati önem kazandığını belirtti.

Su kaynaklarındaki kirliliğin de ciddi boyutlara ulaştığını savunan MHP’li Serdaroğlu, önergesinde şu sorulara yer verdi:

"Ülkemizdeki akarsu ve göllerin hangilerinde düzenli kirlilik ölçümleri yapılmakta ve düzenli kayıtlar tutulmaktadır? Bir akarsu veya gölün kirli sayılabilmesi için kıstaslar nelerdir? Ülkemizde kirlenmiş sayılan yada sınırda olan akarsu göller hangileridir? Bu kaynakların kurtarılması için Bakanlığınız tarafından hangi çalışmalar yapılmaktadır? Kızılırmak’tan Ankara’ya verilecek olan suyun kirlilik ölçümleri yapılmış mıdır? Yapıldı ise ölçüm sonuçları nasıldır?"

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizilirmakin-suyu-ertelendi_56822.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!