Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kızılırmak'ta Kuraklık Tehlikesi

Türkiye'nin en uzun nehri olarak bilinen 1355 kilometrelik Kızılırmak'ta kuraklık tehlikesi yaşanırken, toplu balık ölümleri de başladı.

yapi.com.tr
Kızılırmak'ta Kuraklık Tehlikesi

Sivas'tan doğup İç Anadolu topraklarını sulayan Kızılırmak'ta sular çekilince toplu balık ölümleri yaşanmaya başladı. Kırıkkale halkı için özellikle sulama ve balıkçılıkta önemli yeri olan Kızılırmak yatağındaki suların çekilmesiyle kuru bölgeler oluşması da dikkat çekti.

İHA’da yer alan habere göre; tarım arazilerini sulayan Kızılırmak, aşırı sıcaklar ve baraj kapaklarının da kapanması nedeniyle debisi oldukça düşük akmaya başladı. Kızılırmak'ın kıyılarında alüvyonlar ortaya çıktı, adacıklar oluştu.

 

 

Olta balıkçılığı yapan Kemal Işıker, "Eskiden Kızılırmak çok akardı, adı üstünde kızıl akardı. O vakitler çok balık tutardık. Artık eskisi gibi gür akmıyor. Bir baktık ırmağın kenarında ölü balıklar, yazık günah. Her yer ölü balık kaynıyor." dedi.

Uzunluğu 1355 kilometre olan Kızılırmak, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerken çok sayıda dere ve çayın sularını toplayarak Bafra Burnu‘ndan Karadeniz‘e ulaşıyor.