Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, özel sektöre hareket kabiliyeti verecek her türlü imkanın sağlanmasının hükümetlerinin temel felsefesi olduğunu ifade ederek,''Bu saatten sonra kalkıp artık devlet, hükümet olarak kibrit üretecek, pil üretecek dönemleri geride bıraktığımız çok net ortaya çıkmıştır'' dedi.

yapi.com.tr / AA
KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi'' toplantısında yaptığı konuşmada, projenin, Türkiye'de şu anda planlı, programlı ve sürdürülebilir bir büyüme trendinin yakalanması, sürdürülebilir bir ihracat artışı ve Türkiye için koydukları hedeflerin gerçekleştirilmesi noktasındaki adımlardan sadece bir tanesi olduğunu söyledi.

Hükümetleri döneminde özel sektör marifetiyle, eliyle büyümeyi hedef alan bir siyasi tercih konulduğunu ifade eden Çağlayan, şöyle devam etti:

''Hükümetler, devletler yol gösterir. KOBİ'lerin, ihracatçının, sanayi ve ticaretin istediği hızı yapabileceği emniyetli otobanları onlar hazırlar. Siyasi istikrarı hazırlar, ekonomik istikrarı sağlar ve bu konuda yapılması gereken önemli reformları yapar. KOBİ'lerin uluslararası rekabet konusunda başarılı konuma gelmesi, ihracat yapabilmesi, mal veya hizmet üretiminin uluslararası anlamda yapılmasını sağlayacak uygun araç ve gereçleri sunar. Bugün biz bunu yapıyoruz.

Bu saatten sonra kalkıp artık devlet, hükümet olarak kibrit üretecek, pil üretecek dönemleri geride bıraktığımız çok net ortaya çıkmıştır.

Devletin her türlü ekonomik alanın içine girmiş olduğu bir durumdan keşke Türkiye bu 8-9 yıl içinde değil, 25, 30 yıl önce çıkabilseydi. Devlet kendi özel sektörüne karşı haksız rekabet ortamı içinde olmasaydı ve özel sektörümüz dünyada rekabet etmenin ne olduğunu daha önce kavrasaydı. Yüksek katma değerli üretim yapmak zorunda olduğunu keşke daha önce bilseydi. Bu keşkeleri o zaman diyen ama bugün icraatın içinde olan biri olarak artık bu ortam tamamen sağlanmıştır.''

Çağlayan, özel sektöre hareket kabiliyeti alanını verecek her türlü imkanın sağlanmasının özellikle AK Parti hükümetlerinin temel felsefesi olduğunu ifade ederek, ''Türkiye ne zaman ki özel sektör marifetiyle büyüme stratejisi izlemiş, ne zaman ki uluslararası üretim yapmak, rekabet etmek zorunda olduğunu şu son 9 yılda belirlemiş Türkiye'nin ondan sonra iki yakası bir araya gelmeye başlamıştır'' dedi.

''Değişmeyen tek şey değişimdir''

Kümelenme projesine değinen Çağlayan, şunları kaydetti:

''Türkiye olarak hedeflerimiz, ideallerimiz var. Geçmişte kaybettiğimiz çok zaman var. Ama bundan sonra artık bizim zamanı geciktirecek şeylere tahammülümüz yok.

Türkiye yeni dönemde özellikle rekabetin son derece acımasız hale geldiği dünyada ve bir ülkede çıkan sıkıntının tüm dünyayı darmadağın ettiği, ülkeleri tuş ettiği, nakavt ettiği bir ortamda hem büyüyeceksiniz, hem ayakta duracaksınız hem gelişeceksiniz. Bunların hepsini bir arada yapmak için önemli değişime ihtiyaç var. 'Değişmeyen tek şey değişimdir' derler. Değişime karşı durmanın da bir anlamı yoktur. Yoksa gelir sizi tsunami gibi alıp götürür. Ama bu çerçevede önemli olan altyapınızı buna uygun sağlamaktır. Bugün dünya ekonomisindeki daralmalar ve şimdi yeniden Avrupa kaynaklı bir küresel krizin tekrar gündemde olduğu bir ortamda Türk özel sektörünün artık gerek üretim gerek pazarlama yapısının gerek ihracat odaklı çalışma sisteminin tamamen değişmesi gerekiyor.''

Çağlayan, Türkiye'nin Avrupa için iyi bir partner olduğunu belirterek, ''Avrupa'nın yaş ortalamasının 43-45 olması kendi tercihi. Bugün Fransa haftada 35 saat çalışıyor, Avrupa'da iş gücü maliyetleri çok yüksektir, Avrupa süratle üretim yapısından çıkmak zorunda kalmıştır. Ama tüketen bir toplumun tüketim ihtiyaçlarının karşılanacağı en yakın dost müttefik ülke Türkiye'dir'' diye konuştu.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/kobi-isbirligi-ve-kumelenme-projesi_88526.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!