Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İhracatın Arttırılması için Kümelenme

Kümelenme Destek Programı için 1. başvuru çağrısına 17 kümelenme birlikteliği başvurdu. Birliktelikte 42 üniversite, 588 firma, 5 organize sanayi bölgesi, 24 sanayi odası ve ticaret sanayi odası, 5 teknoloji geliştirme bölgesi, 1 teknoloji transfer ofisi, 32 dernek, 3 ihracatçılar birliği, 3 enstitü ve araştırma merkezi, 10 STK, 4 belediye var.

yapi.com.tr / AA
İhracatın Arttırılması için Kümelenme

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Hasan Sert ve yönetim kurulu üyelerini kabul eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Küme Destek Programı'nda önemli bir noktaya geldiklerini söyledi. Destek programı için 1'inci başvuru çağrısının 31 Ocak'ta sona erdiğini hatırlatan Bakan Işık, programa 17 kümelenme birlikteliği başvurusu geldiğini kaydetti. Işık, kümelenme stratejisinin ihracatın arttırılması noktasında önemli adım olduğuna dikkati çekerek, projenin daha az enerjiyle daha fazla üretmek ve yol almak için ortaya konulduğunu vurguladı.

Kümelenme birliktelikleri başvuruları hakkında bilgi veren Işık, şöyle devam etti:

"Birliktelikte 42 üniversitemiz, 588 firma, 5 organize sanayi bölgesi, 24 sanayi odası ve ticaret sanayi odası, 5 teknoloji geliştirme bölgesi, 1 teknoloji transfer ofisi, 32 dernek, 3 ihracatçılar birliği, 3 enstitü ve araştırma merkezi, 10 STK ve 4 de belediye 'Ben de varım, bu projenin içinde bulunmak istiyorum' dedi. Artık daha fazla işbirliğine ihtiyacımız var. KOBİ'lerin daha fazla kurumsallaşmaya ihtiyacı var. Bunları destekleyen ve geliştiren programların Türkiye'ye ciddi katkılar sağlayacağına inanıyoruz".

İmalat sanayisinde orta düzey teknolojinin hakim olduğuna dikkati çeken Işık, "Söz konusu projeyle verimliliği, istihdamı ve ihracatı arttırmak hedefleniyor. Türkiye'nin teknolojik düzeyinin arttırılmasına yönelik de katkı sağlamasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.


"KOBİ'lerin ayağına gideceğiz"

Bugüne kadar verilen desteklerde 'destek isteyen bize gelsin' anlayışının hakim olduğunu, ancak kendilerinin bu yaklaşımı değiştirdiklerini belirten Işık; gelişme potansiyeli olan ve desteğe ihtiyacı olan KOBİ'lerin 'ayaklarına gideceklerini' söyledi. Işık, yerelde kalkınma ajansları ile de koordineli bir şekilde KOBİ'leri ziyaret edeceklerini kaydederek, "KOBİ'lerimizin en önemli sorunu, kendilerinin iş geliştirme inovasyon, ürün geliştirme veya Ar-Ge faaliyeti yapma noktasında nasıl destek alacaklarını bilememeleridir. Gerçekten çok müteşebbis ve çalışkan KOBİ yapımız var; ama bunların destek mekanizmalarına ulaşması kolay değil. Bunu değiştirelim diyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ekonomik performansını koruması ve arttırması için işbirliği ile çalışılmasının önemine dikkati çeken Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Hasan Sert de, "Son zamanlarda yaşanan sıkıntılardan dolayı üzüntülerimizi ifade ediyoruz. Türkiye, keşke bunları yaşamasa ama bunlardan mühim dersler alarak, ileriye doğru gidecek. Belki bugünlerin de hayırlı olduğuna inanacağız. Her zaman istikrarla, devletle, huzurla kol kola olacağız" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihracatin-arttirilmasi-icin-kumelenme_117207.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!