Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Koç: AKM'nin Yerine Yeni Atatürk Kültür Merkezi Yapma Düşüncesindeyiz

Atilla Koç, bakanlık olarak mevcut AKM’nin yerine çağdaş, dünya standartlarında, aynı kültürel işlevi olan, kontür-gabarisi ve diğer özelliklerinin koruma kurulunca uygun görülmesi halinde yeni bir Atatürk Kültür Merkezi yapılması düşüncesinde olduklarını bildirdi.

Milliyet Gazetesi
Koç: AKM'nin Yerine Yeni Atatürk Kültür Merkezi Yapma Düşüncesindeyiz

ültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bakanlık olarak mevcut AKM’nin yerine çağdaş, dünya standartlarında, aynı kültürel işlevi olan, kontür-gabarisi ve diğer özelliklerinin koruma kurulunca uygun görülmesi halinde yeni bir Atatürk Kültür Merkezi yapılması düşüncesinde olduklarını bildirdi.

Atilla Koç, şunları söyledi:

"Türkiye’deki ön yargıların ne kadar yanlış mecralara çekildiğini üzülerek görüyorum. Bu, en son AKM ilgili yaşandı. Akıl almaz, aklımızdan geçmez spekülasyonlar yapılıyor. Bu yorumlara bundan sonra da devam edilirse, bu kendi ön yargılarındandır. Tedavi olmak istemeyene tedavi yapacak bir doktor çıkmamıştır dünyada."

AKM binasının inşa edildiği tarihten bugüne geçirdiği evreleri anlatan Koç, binanın, yapıldığı zamanın teknolojisine göre inşa edildiğini, aradan geçen süre içinde betonarme yapı teknolojisi, proje tasarımı, inşaat yapım standartlarında büyük değişiklikler olduğunu, özellikle Marmara depreminde büyük hasar gören ve insanların yoğun olarak bulunduğu kamu yapılarında depreme karşı gerekli önlemlerin alınması zorunluluğunun ortaya çıktığını bildirdi.

Koç, yapının, daha önce yaşanan yangın ve ekonomik ömrünü tamamlamış olması nedeniyle önemli yapısal ve işletme sorunlarının bulunduğunu, bu sorunların giderilmesi için gerekli olan güçlendirme maliyetinin 84 milyon 200 bin YTL, elektrik tesisatı maliyetinin 17 milyon 455 bin YTL, makine tesisatı maliyetinin 17 milyon YTL olmak üzere toplam 118 milyon 655 bin YTL’lik onarım maliyeti gerektiğini kaydetti.

Bu maliyetler karşılansa bile yapının mevcut haliyle İstanbul’da gerçekleştirilecek uluslararası organizasyonlarda yeterli hizmeti veremeyeceği düşüncesinde olduklarını vurgulayan Koç, sözlerine şöyle devam etti:

"İstanbul’un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle uluslararası hizmet verecek çağdaş, yeni bir Atatürk Kültür Merkezi kazandırılması, İstanbul’un kültür ve sanat hayatına önemli bir katkı sağlamış olacaktır. Biz bakanlık olarak mevcut AKM’nin yerine çağdaş, dünya standartlarında, aynı kültürel işlevi olan, kontür-gabarisi ve diğer özelliklerinin Koruma Kurulunca uygun görülmesi halinde yeni bir Atatürk Kültür Merkezi yapılması düşüncesindeyiz. Anlayamadığım bir mesele var. Yapılacak her güzelliğe, iyiliğe karşı çıkmak hangi zihniyetin neticesidir, onu telaffuz etmek istemiyorum" Atilla Koç, yeni merkezde Atatürk isminin yer alıp almayacağının sorulması üzerine, "Başka türlüsü nasıl düşünülebilir ki? Yeni AKM’nin toplam kullanım alanı otoparkın da dahil edilmesiyle iki katına çıkacak. İnşallah oraya yeni bir Atatürk Kültür Merkezi kuracağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koc-akmnin-yerine-yeni-ataturk-kultur-merkezi-yapma-dusuncesindeyiz_51858.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!