Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kocaeli, 10 Avrupa Ülkesinden Zengin

İstanbul'un satınalma gücü paritesiyle gayri safi yurtiçi hasılası (SGP-GSYH) bu yıl 153.3, Ankara'nın 55, İzmir'in 54.4 milyar dolar olacak.

Milliyet Gazetesi
Kocaeli, 10 Avrupa Ülkesinden Zengin

stanbul'un satınalma gücü paritesiyle gayri safi yurtiçi hasılası (SGP-GSYH) bu yıl 153.3, Ankara'nın 55, İzmir'in 54.4 milyar dolar olacak.

2001 yılı Türkiye yurtiçi gelirindeki payları alınarak 2007 Yılı Programı'nda yer alan 2007 tahmini SGP-GSYH'ye göre yapılan hesaplamayla, toplam ekonomik büyüklükte 3 büyük ili 32.7 milyar dolarla Kocaeli, 29.9 milyar dolarla Bursa izleyecek.

İstanbul'un 153.3 milyar dolarlık yurtiçi gelirine karşın, 10 ilin (Bitlis, Şırnak, Gümüşhane, Bingöl, Bartın, Iğdır, Hakkari, Ardahan, Tunceli, Bayburt) yurtiçi geliri 1 milyar doların altında kalacak. Son iki sırayı 398 milyon dolarlık yurtiçi gelirle Tunceli, 377 milyon dolarlık yurtiçi gelirle de Bayburt alacak.

Kişi başına yurtiçi gelirde ise Türkiye ortalaması 9 bin 662 dolar. Bitlis, Muş, Şırnak, Ağrı, Hakkari ise dünyanın çok fakir ülkeleriyle Bangladeş, Haiti, Nepal gibi aynı düzeyde bir kişi başına yurtiçi gelire sahip durumdalar.

Buna karşın Kocaeli, 10 AB ülkesinden daha zengin durumda. Kocaeli, Kıbrıs Rum Kesimi, Malta, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Slovakya, Litvanya, Letonya, Polonya gibi AB üyesi 10 ülkeden kişi başı yurtiçi gelire göre daha zengin. Karabük ve Yalova AB üyesi 6 ülkeden, Bilecik, Bolu, Kırklareli AB üyesi 3 ülkeden, Manisa ise AB üyesi 2 ülkeden daha zengin durumdalar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocaeli-10-avrupa-ulkesinden-zengin_52950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!