Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kocaoğlu, Agora'yı Gezdi

Kazı çalışmalarını inceleyen ve kazı Başkanı Yard. Doç. Dr. Akın Ersoy'dan bilgi alan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Agora'da ilk kamulaştırma 1997 yılında yapılmış. Uzun yıllar kamulaştırma ve yıkım çalışmalarına ara verilmesinin ardından ilk kazmayı biz 2005'te vurduk. Kamulaştırma bedeli olarak ödediğimiz miktar 30 milyon TL'ye ulaştı. Şimdi bu

Yeni Asır Gazetesi
Kocaoğlu, Agora'yı Gezdi

Tarihi Agora'daki kazı çalışmaları 4 noktada birden sürdürülürken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırma yaptığı alanlarda yeni mozaikler ve kent meclisi ortaya çıkarıldı. Kazı çalışmalarını inceleyen ve kazı Başkanı Yard. Doç. Dr. Akın Ersoy'dan bilgi alan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Agora'da ilk kamulaştırma 1997 yılında yapılmış. Uzun yıllar kamulaştırma ve yıkım çalışmalarına ara verilmesinin ardından ilk kazmayı biz 2005'te vurduk. Kamulaştırma bedeli olarak ödediğimiz miktar 30 milyon TL'ye ulaştı. Şimdi bu alanlara yayılan kazı çalışmalarında önemli buluntular ortaya çıkıyor" dedi.

Tanıtıma katkı

İzmir Agorası'nın, kent içinde bulunması dolayısıyla dünyada bir örneği olmadığını söyleyen Başkanı Kocaoğlu, "Buradaki çalışmaları ne kadar hızlı yürütür, Agora'yı ve kazılardan elde edilen arkeolojik değerdeki buluntuları insanlarla buluşturabilirsek, İzmir'in tanıtımını da o kadar çok yapmış oluruz" diye konuştu. Kazı evindeki Helenistik ve Roma dönemine ait buluntu örneklerini de gören Başkan Kocaoğlu'nun ilgisini ise en çok Osmanlı dönemine ait 'cep saati' şeklindeki "güneş saati" çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocaoglu-agorayi-gezdi_71309.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!