Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Koç'un Satışa Çıkardığı İzocam'a Global Talip

2004 yılı ekim ayında yeniden yapılanan, faaliyet alanı içerisine enerji ve altyapıyı dahil ederek holding haline dönüşen Global, Koç'un satışa çıkardığı İzocam'ı bölgesel güç haline getirmeyi hedefliyor.

Referans Gazetesi004 yılı ekim ayında yeniden yapılanan, faaliyet alanı içerisine enerji ve altyapıyı dahil ederek holding haline dönüşen Global, Koç'un satışa çıkardığı İzocam'ı bölgesel güç haline getirmeyi hedefliyor.

Türk sermaye piyasasının öncü kuruluşlardan olan ve Ekim 2004 tarihinde yeniden yapılanarak finans, enerji, ve altyapı alanlarında hizmet vermeye başlayan Global Yatırım Holding, yalıtım sektöründe faaliyet gösteren Bitumlu Tecrit Maddeleri şirketiyle birlikte Koç Grubu firmalarından İzocam hisselerinin değerlendirilmesi süreci ile ilgilendiğini bildirdi. Global Yatırım Holding'den dün yapılan açıklamada, bu şirketlerin hisselerine ilişkin ön değerlendirme çalışmalarına başlandığı kaydedildi.

Koç Holding uzun vadeli stratejik planında yer alan, portföy yeniden yapılandırması kapsamında, Türk Demir Döküm, Döktaş ve İzocam'da sahip olduğu hisselerin satışı da dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle değerlendirileceğini bildirmiş ve bu konuda danışmanlık şirketleriyle anlaşma sağlamıştı. Koç Holding, İzocam için Dundas Ünlü Menkul Değerler, Döktaş için EFG İstanbul Menkul Değerler ve Türk Demir Döküm için ABN Amro NV İstanbul Şubesini yetkilendirdi.

Koç Grubu, 1965 yılında kurulan ve faaliyet konusu organik ve inorganik izolasyon malzemeleri olan İzocam'ın sermayesinin yüzde 47.75'ine sahip bulunuyor. Sermayesi 24 milyon 534 bin YTL olan İzocam'da Koç Holding'in yüzde 17.43, Temel Ticaret'in ise 30.32 payı bulunuyor. 2005 cirosu 192.2 milyon YTL olan İzocam'ın piyasa değeri 170 milyon dolar civarında bulunuyor.

Hedef bölgesel güç olmak
Global Yatırım Holding İş Geliştirme Bölüm Başkanı Mehmet Ali Deniz, Holding'in stratejisinin, büyüme potansiyeli yüksek, nakit yaratma gücü olan ve yatırımın geri dönüşünün hızlı olduğu sektör ve şirketlere, konusunun uzmanı yerli ve yabancı stratejik ortaklarla birlikte yatırım yapmak olduğunu söyledi. Deniz, "2002 yılından beri, ürün kategorilerine göre yıllık ortalama yüzde 21 ile 55 arasında büyüyen izolasyon sektörünün lider şirketi İzocam’a, sektörün en büyük ikinci şirketi olan Bitumlu Tecrit Maddeleri (BTM) ile birlikte yapılması düşünülen yatırım yukarıdaki kriterlere uyduğu için GYH için cazip bir yatırım fırsatı olarak görülmektedir" dedi. Global'in bu operasyonu kendi portföyü için yaptığının altını çizen Deniz, BTM ve İzocam’ın operasyonel sinerjilerinden yararlanıp, sermaye piyasalarından da finansman sağlayarak, Türkiye’nin lider izolasyon şirketinin ölçeğini büyütmek ve bölgesel bir güç haline getirmek istediklerini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocun-satisa-cikardigi-izocama-global-talip_46687.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!