Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

KÖİ Projeleri için 2045’e Kadar 153 Milyar Dolar Ödenecek

Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projeleri nedeniyle 2045 yılına kadar müteahhit şirketlere 153 milyar dolar garantili borç ödenecek. Kapalı yollara dahi yüz milyonlarca dolar kaynak aktarılıyor.

yapi.com.tr
KÖİ Projeleri için 2045’e Kadar 153 Milyar Dolar Ödenecek

Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı (TEPAV), Türkiye'nin geleceğini ipotek altına aldığı eleştirileri yapılan Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projeleri için bir rapor yayınladı. Coşkun Cangöz, Uğur Emek ve Nurhan Uyduranoğlu Karaca tarafından yazılan rapora göre, Türkiye'nin diğer ülkelerden farklı olarak ihaleleri şeffaf yapmaması, kazanan teklifin ve sözleşmelerin kamuoyuna açıklanmaması, her bakanlığın kendine göre proje yürütmesi, ödenen paranın karşılığının alınıp alınmayacağına ilişkin analizlerin yapılmaması gibi nedenlerle KÖİ modeli dünyadaki iyi örneklerden ayrıştı, kötü örnek oldu.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; raporda yer alan bilgilere bakıldığında, KÖİ ile yapılan havalimanı projelerinde 2021-2042 döneminde 7.3 milyar dolar, otoyol ve köprü projelerinde 2021-2042 döneminde 32.1 milyar dolar, şehir hastanesi projelerinde 2021-2045 yılları arasında 78.2 milyar dolar ve Akkuyu Nükleer Santrali projesinde 2021-2035 döneminde 35.2 milyar dolar olmak üzere toplamda en az 152.8 milyar dolar (2.1 trilyon TL) garantili borç ödeyeceğiz.

Rapora göre, 2020 ve 2021 yıllarında pandemide tam kapanma nedeniyle kullanmadığımız KÖİ projelerine toplam 252.1 milyon dolar para ödedik.

Yeniden müzakere edilmeli
Raporda, şeffaf olmayan KÖİ uygulamaları yüzünden başta şehir hastaneleri olmak üzere kamunun uğradığı zararlara işaret edilirken, kamu yararını sağlayacak şekilde tüm KÖİ projelerini kapsayan model geliştirilmesi ve modele uymayan sözleşmelerin yeniden müzakere edilmesi önerildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koi-projeleri-icin-2045e-kadar-153-milyar-dolar-odenecek_189068.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!