Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Kojenerasyon Santralinin En Önemli Avantajı, Enerjiyi Elde Etmek için Daha Az Yakıt Tüketilmesidir''

Küçüker Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ İdari ve Mali İşler Koordinatörü Baki Güçlü, kuracakları ''termik-kojenerasyon santrali''nde daha az yakıt tüketerek enerji üreteceklerini, bunun da ''daha az emisyon ve atık oluşacağı'' anlamına geldiğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
''Kojenerasyon Santralinin En Önemli Avantajı, Enerjiyi Elde Etmek için Daha Az Yakıt Tüketilmesidir''

Küçüker Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. İdari ve Mali İşler Koordinatörü Baki Güçlü, kuracakları ''termik-kojenerasyon santrali''nde daha az yakıt tüketerek enerji üreteceklerini, bunun da ''daha az emisyon ve atık oluşacağı'' anlamına geldiğini söyledi.

Güçlü, Denizli merkez Güzelköy Mahallesi'nde kurulacak termik-kojenerasyon santraliyle ilgili Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Denizli Şubesi'nin, ''Yerleşim bölgesi içindeki bu santralin bacasından atılacak gaz ve tozların, çevreye ciddi zararlar verebileceği endişesini taşıyoruz'' eleştirilerine yaptığı yazılı açıklamayla yanıt verdi.

Firmanın, Güzelköy Mahallesi'ne yakın bir konumda olduğunun farkında olarak faaliyetini sürdürdüğünü, kurulacak santralin bu farkındalığın bir ürünü olacağını belirten Güçlü, şunları kaydetti:

''Kojenerasyon santralinin en önemli avantajı, enerjiyi elde etmek için daha az yakıt tüketilmesidir. Böylece daha az emisyon ve atık oluşturmasıyla çevre dostu olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple kurulacak santralin çevre ve insan sağlığına olumsuz etkilerinin olacağını söylemek mümkün değildir. Ayrıca, şu anda boşa giden buhar, kurulmakta olan tesiste elektrik enerjisine dönüşeceği için memleket ekonomisine olumlu katkıda bulunacaktır. Bugün buhar üretimi için kullanılan tesiste de kömür yakılmakta ve çıkan atıklar yasalar çerçevesinde bertaraf edilmektedir. İleride çalıştırılacak olan kojenerasyon tesisinden çıkan atıklar da bugünkü gibi yasalara uygun bir şekilde bertaraf edilecektir.''

Güçlü, tarımsal arazi ve canlılara herhangi bir zarara neden olmayacak şekilde, santralde mevzuatta öngörülen tüm tedbirlerin eksiksiz alındığını, yatırım harcamasında bunlara önemli bir pay ayrıldığını savunarak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Santralde 5 megavat gücünde elektrik üretimi yapılacaktır. Bu miktar için gerekli ruhsat ve izinler alınmıştır. İleride 10 megavat gücüne çıkartılması mümkün değildir. Kendilerini yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarının savunucusu olarak tanımlayan Elektrik Mühendisleri Odası Denizli Şubesi'nin bu savunuculuğu şirketimiz tarafından olumlu karşılanmış olup hassasiyet gösterdikleri konuların bizim için de öncelikli konular olduğunun bilinmesini istiyoruz.''

ETİKETLER: firma enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/kojenerasyon-santralinin-en-onemli-avantaji-enerjiyi-elde-etmek-icin-daha-az-yakit-tuketilmesidir_87708.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!