Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kollatz-Ahnen: ''Çağ Atlatan Devasa Projeleri Desteklemek Bizim Görevimiz''

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'Kanal İstanbul' projesini değerlendirirken, ''Çağ atlatan devasa projeleri desteklemek bizim görevimiz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Kollatz-Ahnen: ''Çağ Atlatan Devasa Projeleri Desteklemek Bizim Görevimiz''

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'Kanal İstanbul' projesini değerlendirirken, ''Çağ atlatan devasa projeleri desteklemek bizim görevimiz'' dedi.

AA muhabirinin sorularını cevaplandıran Kollatz-Ahnen, kamuoyunda 'çılgın proje' olarak adlandırılan İstanbul üzerinden Marmara ve Karadeniz'i bağlayacak 45-50 kilometrelik kanal projesi konusunda ''Ben daha çocukken AYB birinci boğaz köprüsünü (Boğaziçi Köprüsü) finanse ediyordu. İstanbul-Ankara hızlı tren, Marmaray ve tüp geçit gibi Türkiye'nin diğer tarihi projelerine de kredi verdik. Kanal İstanbul için talep gelirse memnuniyetle değerlendiririz'' şeklinde konuştu.

Kanal İstanbul'un ''dünyada eşi bulunmayan bir proje olduğunu'' kaydeden Kollatz-Ahnen, ''Bu proje gerçekleştirilecekse AYB olarak detaylı inceleme yapmamız gerekecektir. Bu konuda bizden talepte bulunulmasından gurur duyarız. Fakat şu aşamada (kredi vereceğiz) demek için henüz erken. Fizibilite gibi birçok çalışmanın yapılması gerekiyor'' ifadesini kullandı.

Kollatz-Ahnen, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın konuyla ilgili kendilerini elektronik posta göndererek bilgilendirdiğini ve henüz geliştirilme aşamasında olsa da Kanal İstanbul projesini ilgiyle takip ettiklerini dile getirdi.

Türkiye'nin geçen yıl gerçekleştirdiği yüzde 8,9 büyümenin kendilerini olumlu yönde şaşırttığını anlatan Kollatz-Ahnen, 2011 yılında bu oranının biraz hız kesse de Türkiye'nin Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında kalmayı sürdüreceğini kaydetti.

AYB Başkan Yardımcısı Kollatz-Ahnen, Türkiye'ye normalde yılda 2 milyar avro civarında olan kredilerinin kriz dolayısıyla 2008 ve 2009 yıllarında 2,7 milyar avro mertebesine çıkardıklarını ve krizin atlatılmasıyla geçen yıl 1 milyar 935 milyon avroyla yeniden normal seyre döndüklerini anlattı.

Kollatz-Ahnen, AB'nin uzun vadeli finansman birimi olan bankanın, mevcut bütçe dönemini kapsayan 2013 yılına kadar Türkiye'ye yıllık 2 milyar avro civarında finansman sağlamayı sürdüreceğini ifade etti.

''Türkiye'de 45 yılda tek kuruş zararımız olmadı''

Türkiye'den sorumlu AYB Başkan Yardımcısı Kollatz-Ahnen, Türkiye'nin kredi notuyla ilgili eleştirilen hatırlatılması üzerine ''45 yıldır Türkiye'ye kredi sağlıyoruz. Hiçbir zaman tek bir kuruş, tek bir lira zararımız olmadı. Asla çok büyük bir sorunla karşılaşmadık. Türkiye çok zor dönemlerden geçti ama inancımızı hiç kaybetmedik'' diye konuştu.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının küresel krize rağmen Türkiye'nin notunu artırdıklarını hatırlatarak ''ekonomi istikrarlı olduğu sürece buna devam etmeleri'' tavsiyesinde bulunan Kollatz-Ahnen, 12 Haziran seçimlerinin ardından yeni not artırımları beklediklerini dile getirdi.

Bu arada AYB kaynakları, bankanın 2013 yılına kadar AB'ye aday ve potansiyel aday ülkelere ayırdığı kaynağın erken tükenmesi üzerine 5,7 milyar avroluk yeni finansman izninin Banka yönetim kurulunca onaylandığını bildirdi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kollatz-ahnen-cag-atlatan-devasa-projeleri-desteklemek-bizim-gorevimiz_87231.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!