Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kömürden Gaz Üretilecek

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu çeşitli kimyasal maddeleri karşılamak amacıyla Kütahya Tunçbilek'te kömürden gaz üretmek için pilot tesis kurmaya hazırlanıyor. Tesislerde metanol, amonyak ve sentetik doğalgaz gibi kimyasallar da üretilecek.

Zaman Gazetesi
Kömürden Gaz Üretilecek

Kömür, enerji ve sanayi sektöründen sonra kimya sanayii için de önemli bir maden haline geliyor. Bunun için harekete geçen Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu çeşitli kimyasal maddeleri karşılamak amacıyla Kütahya Tunçbilek'te kömürden gaz üretmek için pilot tesis kurmaya hazırlanıyor. Tesislerde metanol, amonyak ve sentetik doğalgaz gibi kimyasallar da üretilecek.

Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı ile TKİ'nin linyit madenlerini tanıtmak amacıyla Seyitömer ve Tunçbilek'e düzenlediği 'Madenlerimizi Tanıyalım' programına katılan TKİ Genel Müdürü Selahaddin Anaç, kömüre olan talepte son yıllarda önemli bir artış yaşandığını söyledi. Kütahya'daki Tunçbilek Garp Linyit İşletmesi ile Seyitömer Linyit işletmelerini ziyaret eden Anaç, TKİ'nin yıllık kapasitesinin 45 milyon ton olduğunu ve son olarak da 39 milyon tonluk üretim gerçekleştirdiklerini kaydetti. Linyitin gazlaştırılarak çeşitli kimyasallar üretilmesi için ulusal ve uluslararası araştırmalar yaptıklarını anlatan Anaç, bu konuda İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. Bu amaçla saatte 250 kilogram kapasiteli bir pilot tesisi Tunçbilek'te kuracaklarını ifade eden Anaç, "Kuracağımız araştırma merkezinde Tunçbilek, Seyitömer ve özel teşebbüse ait kömürlerin denenebileceği bir araştırma platformu oluşturulacak. Çalışmalarımızın proje aşaması tamamlanma aşamasına geldi. Kurulacak tesiste metanol, amonyak veya sentetik doğalgaz gibi farklı kimyasal ürünler üreterek ülkemizin ihtiyacı olan kimyasal ürün çeşitliliğini artıracağız." dedi.

Pilot çalışmanın 2009 yılında tamamlanacağını da ifade eden Anaç, fizibilite çalışmaları için ABD ile numuneler üzerinde deneme çalışmaları yapıldığını da söyledi. Numunelerden alınacak sonuçların olumlu olması durumunda üretime geçileceği bilgisini veren TKİ Genel Müdürü Anaç, ilk etapta metanol üretiminin yapılmasının planlandığını bildirdi. Anaç, "Projede başarılı olursak tamamı ithal edilen biyodizelde kullanılan metanol ihtiyacındaki dışa bağımlılıktan kurtulacağız." diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/komurden-gaz-uretilecek_68565.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!