Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kömürün Hastalık Maliyeti 54 Milyar TL

Elektrik üretiminde halen ilk sırada bulunan kömür nedeniyle her yıl binlerce kişi hayatını kaybederken, kömür kaynaklı hastalıkların tedavisine de milyarlarca TL harcanıyor.

yapi.com.tr
Kömürün Hastalık Maliyeti 54 Milyar TL

Türkiye'deki kömür santralleri nedeniyle her yıl on binlerce insan hasta oluyor ve binlerce kişi de hayatını kaybediyor. Sağlık ve Çevre Birliği'nin (HEAL - Health and Environment Alliance) hazırladığı 2019 yılında “Türkiye'de Kronik Kömür Kirliliği: Kömürün Sağlık Yükü ve Kömür Bağımlılığını Sonlandırmak” başlıklı raporuna göre, 2019 yılında Türkiye'deki sağlık harcamalarının yüzde 27'si kömür kaynaklı oldu. Bu harcamaların 53.6 milyar TL'yi bulduğu tahmin ediliyor. Rapora göre, 2019'da kömüre bağlı 4 bin 818 erken ölüm ve 3 bin 70 erken doğum gerçekleşti.

Büyük Risk Yaratıyor
Kömür, dünyanın pek çok ülkesinde Paris İklim Anlaşması çerçevesinde yavaş yavaş kullanımdan kalkarken, Türkiye'de halen elektrik üretiminde en büyük payı alıyor. Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre; EPDK'nın Aralık 2020 raporunda, üretilen lisanslı elektrik üretiminin yüzde 37'sinden fazlasını kömür oluşturuyor. İlk sırada yer alan kömürü, bir başka fosil kaynak olan doğalgaz yüzde 33 ile takip ediyor. HEAL'in hazırladığı rapora göre, Türkiye'nin kömüre yatırımı artarak devam ediyor. Raporda, konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Türkiye'de elektrik üretimi kömüre dayanmaya devam etmekte ve planlanan termik santrallerle 19 GW'lık mevcut kurulu kömür gücünün iki katından daha fazlasına çıkması söz konusudur. Temmuz 2019 itibarıyla toplam 33 GW'lık 30 yeni kömürlü termik santral projesi (lisanslı, duyurulmuş veya lisans 32m öncesi aşamada, 100 MW üstü kurulu güçte) bulunmaktadır. Kömüre dayalı elektrik üretiminin halihazırda yarattığı yoğun hava kirliliği düşünüldüğünde, kömür kullanımının artırılması halk sağlığı için büyük bir risktir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/komurun-hastalik-maliyeti-54-milyar-tl_184452.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!