Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konak’taki AKM Binasının Emniyet'e Verileceği İddiası Tepki Çekti

İzmir'in Konak ilçesindeki Ege Üniversitesi AKM binasının İl Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis edileceği iddiasının ardından, binanın bitişiğinde bulunan Resim ve Heykel Müzesi’nin de yıkılacağı belirtildi.

yapi.com.tr
Konak’taki AKM Binasının Emniyet'e Verileceği İddiası Tepki Çekti

İzmir'in Konak ilçesinde bulunan Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi (AKM) binasının İzmir Valiliği tarafından İl Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis edileceği iddiasının ardından, binanın hemen bitişiğinde bulunan Resim ve Heykel Müzesi’nin de yıkılacağı belirtildi.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; Prof. Dr. Muhlis Türkmen ve İnal Göral’ın tasarladıkları binalarla ilgili Göral, binanın yaşayan bir organizma olduğunu ve değiştirilmesine kesinlikle izin vermeyeceğini söyledi. Göral, “Binanın kesinlikle oldukça sağlam olduğunu söyleyebilirim. Binanın statik projesi büyük bir titizlikle yapıldı. Yapıldıktan sonra iki büyük deprem gördü ve bina hiçbir hasar görmedi. Teknik boyutu dışında bina mimari açıdan da büyük bir emekle yapıldı. Salonların arasındaki duvar çatı arasına çekilerek mevcut görüntü oluşturuldu. Bina bir bütündür ve binanın bir yeri bozulursa her yeri bozulur. İçine bölmeler koyarsanız binanın ruhu da bozulur. Binaya yeni biçim vermeye çalışmak onu mahvetmektir. Taşıdığım sorumluluğun farkındayım ve binanın değişimine kesinlikle izin vermeyeceğim.” dedi.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Banu Aydın da, “Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi binasının dışında bu yapının hemen bitişiğinde yer alan Resim Heykel Müzesi’nin yıkım tehdidi altında olduğunu da öğrenmiş durumdayız. Resim Heykel Müzesi ile ilgili bilgisine başvurduğumuz Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bize ilettiği yazısında; İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nca 2018 Türkiye bina deprem yönetmeliğine göre yaptırılan deprem dayanım performans analizi sonucunda, yapının depreme dayanıksız olduğunun tespit edildiğini, bu nedenle içindeki eserlerin taşınmasına karar verildiği söylenmektedir. Günümüzde güçlendirme teknikleri çok gelişmiştir ve bu teknikler ile bu çok değerli yapı rahatlıkla güçlendirilebilir.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konaktaki-akm-binasinin-emniyete-verilecegi-iddiasi-tepki-cekti_188746.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!