Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konsey Lağvedildi Deprem Unutuldu

Başbakanlık'ın 'yeni yapılanma' gerekçesiyle Ulusal Deprem Konseyi'ni (UDK) lağvetmesinin ardından yedi ay geçmesine rağmen üst düzeyde koordinasyon ve danışmanlık görevini yerine getirecek bir yapı kurulmadı.

Milliyet Gazetesiaşbakanlık'ın 'yeni yapılanma' gerekçesiyle Ulusal Deprem Konseyi'ni (UDK) lağvetmesinin ardından yedi ay geçmesine rağmen üst düzeyde koordinasyon ve danışmanlık görevini yerine getirecek bir yapı kurulmadı. Eski konsey üyeleri, çıkarılan yasaların uygulamaya konulamadığı ve Türkiye'nin önümüzdeki 30 yıl içinde yaşayabileceği olası depreme karşı hazırlıksız durumun devam ettiği yönünde uyarılarda bulunuyor.

Ulusal Deprem Konseyi, eski Başbakan Bülent Ecevit'in imza attığı bir genelgeyle Mart 2000'de "yüzde 98'i deprem kuşağında olan Türkiye'de deprem konusunda kamuoyunu aydınlatma ve ulusal deprem stratejisini oluşturma" amacıyla kuruldu.

Konsey, sık sık Türkiye'de olası deprem riskini azaltmaya yönelik olarak, kâğıt üstünde kalmayan projelere başlanmadığını dile getirdi. Bu nedenle kamu kurum ve kuruluşlarından tepki gördü. UDK, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imza attığı bir genelgeyle Ocak 2007'de "geçerliliğini yitirmiş" ilan edilerek lağvedildi.
Tepkiler üzerine Başbakanlık'tan Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün çalışmalara entegre olacağı yeni bir konsey yapılanması kurulacağı açıklandı, ancak aradan geçen aylarda deprem gerçeği unutuldu.

Eski UDK Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Başbakanlık'ın beyanını iyi niyet göstergesi olarak kabul ettiklerini ancak ortada yeni yapılanma olmadığını belirterek şunları söyledi:

"Oysa Türkiye, önümüzdeki 30 yıl içinde yaşayacağı deprem felaketlerine karşı hazırlık yapmalı. Afetle ilgili Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü var. Bu kurumlar arasında yeterli koordinasyon yok. Birleştirici üst yapıya ihtiyaç var. Maalesef susuzluk gibi herhalde depremi de son anda gerçekleşince hatırlayacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/konsey-lagvedildi-deprem-unutuldu_55905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!