Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konuklu’da Geri Adım

Şanlıurfa’da tartışmalara neden olan Konuklu beldesinin imara açılmasıyla ilgili karar, Vali Yusuf Yavaşcan tarafından yeniden görüşülmek üzere il genel meclisine geri gönderildi.

NTV
Konuklu’da Geri Adım

b>Şanlıurfa’da tartışmalara neden olan Konuklu beldesinin imara açılmasıyla ilgili karar, Vali Yusuf Yavaşcan tarafından yeniden görüşülmek üzere il genel meclisine geri gönderildi. GAP’ın devreye girmesinin ardından tarım alanı olan Konuklu Beldesi, Ak Parti’li Belediye Başkanı Halef Yıldız’ın önerisi üzerine, il genel meclisi tarafından imara açılmasıyla başlayan tartışmalar sürerken, karar valilikten döndü. Vali Yusuf Yavaşcan da, yanlış olduğunu düşündüğü kararı, yeniden görüşülmek üzere il genel meclisine iade etti.

Yavaşcan, “Şanlıurfa’ya 5 km uzaklıkta olan bir beldenin imara açılma teklifi, il genel meclisinden geçti. Biz bu kararın uygun olmadıgını düşünüyoruz. Çünkü buranın imara açılması Şanlıurfa’nın verimli ovalarının yok olması yönünde yanlış bir adımdır, bu yanlışı düzeltmek için de yetkimi kullandım ve kararı geri gönderdim” dedi.

Siyasetçiler ve bürokratlar arasında süren tartışmalara Harran Üniversitesi de katıldı. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, kentteki tarım arazilerinin hızla yapılaştığını savundu.

Çullu, “Kaliteli tarım arazilerinin imara açılmasının tarıma gelecekte zarar vermektedir. Doğal kaynaklarımızı kaliteli ve mantıklı kullanmak zorundayız. 1989 ve 2000 yılında yaptıgımız bir çalışmada, Şanlıurfa’nın yüzde 53.4’lük genişleme gösterdigi ve bunun yüzde 26’lık kısmının kaliteli tarım toprakları üzerinde olduğunu tespit ettik. Bu konutlaşma hızla devam ediyor” diye konuştu.

Konuklu’nun imara açılması talebini daha önce de, Şanlıurfa Belediye meclisi, mücavir alan içinde yer aldığı gerekçesiyle reddetmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konukluda-geri-adim_47642.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!