Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konur ve Karanfil’e Yeni Düzenleme

Çankaya Belediyesi, Konur ve Karanfil sokaklarını yeniden düzenlemek için hazırladığı projeyi bu yaz uygulamaya koyacak. Anakent Belediyesi ile yaşanan yetki sorununun aşılması durumda projeye Yüksel Caddesi de dahil edilecek. Geçen yaz “Anakent Belediyesi’nin engellemeleri” ve “yeterli olgunluğa erişmediği” gerekçesiyle ertelenen projeye göre,

Cumhuriyet Ankara
Konur ve Karanfil’e Yeni Düzenleme

STRONG>Çankaya Belediyesi, Konur ve Karanfil sokaklarını yeniden düzenlemek için hazırladığı projeyi bu yaz uygulamaya koyacak. Anakent Belediyesi ile yaşanan yetki sorununun aşılması durumda projeye Yüksel Caddesi de dahil edilecek. Geçen yaz “Anakent Belediyesi’nin engellemeleri” ve “yeterli olgunluğa erişmediği” gerekçesiyle ertelenen projeye göre, bölgenin altyapısı yenilenecek, oturma grupları ve büfeler elden geçirilecek, işyerlerinin kapalı çıkmaları kaldırılacak ve bunun yerine üst örtü sistemi getirilecek.

Kentin kalbi yeniden canlanacak

Çankaya Belediyesi Proje Etüd Müdürü Buğra Gökçe, Kızılay’da yaşanan ekonomik çözülmenin, Ankaralının bölgeye gelmesini, bölgeyi kullanılmasını olumsuz etkilediğini söyledi. Düşen mekân kalitesinin, kullanıcı kalitesinde erozyona yol açtığını bunun dükkânların kazançlarından da okunabildiğni belirten Gökçe, düzenleme ile kentin kalbindeki alanı yeniden canlandıracaklarını, mekân kalitesini arttıracaklarını ve dükkânların kazançlarını yükselteceklerini kaydetti. İnşaat çalışmasının “en ölü sezon” olarak tarif edilen temmuz ve ağustos ayları içerisnde yapacaklarını dile getiren Gökçe, Razaman Ayı’na denk gelecek şekilde de çalışmayı bitirmeye hedeflediklerini söyledi. Yüksel Caddesi’nin proje uygulanmasında ne zaman yer alacağıyla ilgili Gökçe, “Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bu ve benzeri alanlarda yetki kullanma ısrarı nedeniyle ilk aşamada Konur ve Karanfil sokaklarda düzenleme yapılacak. Yüksel’in de projeleri hazır olmasına karşın, uygulamaya katılabilmesi amacıyla idari ve gerekirse hukuki girişimler sürdürülecek” dedi.

Neler yapılacak?

Çankaya Belediyesi Etüt Proje Müdürü Dr. Buğra Gökçe, projeyi sunum üzerinden ilk kez Cumhuriyet Ankara’ya anlattı. Gökçe’nin verdiği bilgilere göre, projenin detayları şöyle:

* Proje üç aşamadan oluşuyor: İlk iki etap altyapı ve üstyapıya ilişkin müdahale ve kararları içerirken, üçüncü etap görsel kirliliğin önlenmesi amacıyla cephelerde ve tabelalarda yapılacak olan düzenlemeleri kapsıyor. İlk etaba ilişkin çalışmalar tamamlanıp, projesi uygulamaya hazır hale getirildi. Projenin üçüncü etap çalışmaları ise devam ediyor. Üçüncü aşama, cephelerde sağlıklaştırmaya yönelik olarak sürdürülüyor. Bu aşamada cephelere girilmeyecek, ancak projenin son etabı bittiğinde olabilen en kısa sürede cephelerde de mimari dil, estetik ve proje bütünlüğü bağlamında bir sağlıklaştırma gerçekleştirilecek.

* Önce altyapı düzenlenecek: Proje uygulamasından önce EGO, ASKİ ve diğer kuruluşlar altyapı çalışmalarını tamamlayacak. Altyapı düzenlemelerinin yani Telekom, su, doğalgaz ve elektrik işleri tek seferde yapılıp tamamlanması öneriliyor. İşletmelerin ihtiyaç duyacağı elektrik kapasitesi için gerekli düzenlemelerin yapılması da tavsiye ediliyor. Bu çalışmalarla eşgüdümlü bir şekilde öncelikle döşeme kaplaması ve bununla ilişkili mekân, kot ve drenaj düzenlemeleri yapılacak.

* İki farklı renkte bazalt döşüme: Mekânın tâdilat ve kullanım gereksinmelerine uygun olarak bazalt malzemesi tercih edildi. Sert ve sağlam bir malzeme olan bazalta çöp kamyonu gibi ağır taşıtlar çok daha az zarar veriyor. Bazalt, parçacıl olduğu için de altyapı çalısmalarında kolaylık sağlayacağı düşünülüyor. Mülkiyet sınırları içinde koyu renk, yaya akşında ise açık renkte bazalt kullanılacak.

* Kapalı çıkmalar yerine üst örtü modeli: İmar mevzuatına aykırı oluşturulan kapalı çıkmalar, kamuya ait alanları işgâl ederken kentlilere ait kullanım alanlarını da kısıtlıyor. Bu durum yaya dolaşımını olumsuz etkiliyor. Buna çözüm olarak kentsel mobilya unsurlarının tüm yapısal ve bitkisel elemanları içerecek ve sigara yasağından kaynaklı kapalı çıkma sorunlarının çözümüne yönelik bir üst örtü modeli oluşturuldu. Örtü malzemesi olarak “Pleksi glas” kullanılacak. Üst örtü, ayakları mülkiyet sınırına basan cepheden bağımsız olarak tasarlandı. Örtü, ışık ve hava sirkülasyonuna engel olmayacak, sokağın da iki tarafını kapatmayacak sekilde düşünüldü. Üst örtüye, ısıtmayı sağlayacak araçlar da monte edilebiliyor. Ayrıca kar yükü ve temizlik işlerini kolaylaştırmak için örtüye hafif bir eğim verilmiş.

* Aydınlatma direkleri birleştiriliyor: Ayrı ayrı kullanılan aydınlatma elemanları ve üstü örtü taşıyıcıları sokakta sayıca çok fazla direğin bulunmasına neden oluyor. Bu görsel kalabalığa engel olmak amacıyla projede iki kullanım bir arada dizayn edildi. Aynı zamanda bu direkler oturma elemanları ve çöp kutularıyla da entegre olarak kullanılabilecek.

* Yeni oturma grupları: Sokak boyunca kullanılacak oturma grupları zemin ve aydınlatma elemanlarından referans alınarak tasarlandı. Ağaçların etrafına da oturma grupları yapılacak. Dost Kitabevi gibi yaya yoğunluğunun fazla olduğu noktalarda yeni oturma grupları oluşturulacak.

* Engelliler unutulmadı: Engellilerin ulaşmak istedikleri yere gitmeleri için “engelli takip tuğlası” planlandı. Metro’nun Yüksel çıkışında engelliler için oluşturulan rampa merdivenle bitiyor. Eğer Yüksel Caddesi de projeye dahil edilirse, bu durum düzeltilecek ve merdivenler yeni baştan ele alınacak.

* Diğer çalışmalar: Mülkiyeliler Birliği’nin Yüksel Caddesi’ne bakan duvarına “performans duvarı” yapılacak. Buraya isteyen sergi açabilcek. Ağaçların altına çöp atılmasını engellemek için “ızgaralar” döşenecek. Yüksel Caddesi ile Karanfil’in keşiştiği noktaya kot düzenlemesi yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konur-ve-karanfile-yeni-duzenleme_80501.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!