Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Konut Alanını Ticaret Alanı Olarak Değiştirdiler”

Çatalca’daki 56 bin metrekarelik alana ilişkin 2011’deki plana rağmen, yeni imar planı hazırlandı. ‘Konut alanı’, ‘ticaret alanı’ oldu.

yapi.com.tr
“Konut Alanını Ticaret Alanı Olarak Değiştirdiler”

İstanbul’un Çatalca ilçesi Ferhatpaşa Mahallesi’nde 56 bin metrekarelik araziye ilişkin 2011 yılında yapılan imar planına dair, yeni bir plan hazırlandı. İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda ‘uygun’ bulunan yeni planda, 2011’de ‘konut alanı’ olarak belirtilen alan, ‘ticaret alanı’ olarak tanımlandı.

1/5000 ölçekli Çatalca Merkez ve Yakın Çevresi Nazım İmar İtiraz Planı’nda, 2011 yılındaki ‘ilköğretim tesis’ ile ‘park ve dinlenme tesis alanına ayrılan kısımlar korundu. BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; konut alanında kalan kısımlara ‘ticaret alanı’ fonksiyonu getirilmesi önerildi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun raporunda, 2011 yılındaki plana ilişkin, “Söz konusu alanda önerilen fonksiyonların, plan bütünlüğünü bozucu nitelikte olduğu, inşaat alanını artıracağı ve hareketli nüfusu artırıcı nitelikli olması sebebiyle bölgesel ulaşım talebini de artıracak ulaşım sistemini olumsuz etkileyeceğini değerlendirmektedir” ifadelerini kullandı. Hazırlanan imar planını İSKİ ‘olumsuz’ bulurken, Ulaşım Planlama Müdürlüğü de ‘önerilen fonksiyonları’ uygun bulmadı. Müdürlük gerekçesinde, ‘plan bütünlüğünün bozulacağı, inşaat alanın artıracağı ve hareketli nüfus yoğunluğunun ulaşım açısından olumsuz etkileri olacağının altını çizildi.

İBB Meclisi üyesi CHP’li Hüseyin Sağ ise, söz konusu değişikliğin şirkete özel olarak yapıldığı iddia etti.

Haberin tamamını linkten okuyabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-alanini-ticaret-alani-olarak-degistirdiler_168261.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!