Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Konut Fiyatlarının Düşmesini Beklemek Hayal Olur”

“Konut fiyatlarının düşmesini beklemek hayal olur” diyen Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, sektörün ihtiyaç duyduğu yeni düzenlemeler ve teşviklere dikkat çekti.

yapi.com.tr
“Konut Fiyatlarının Düşmesini Beklemek Hayal Olur”

Vatandaşlar için nitelikli konut sahibi olmanın, inşaat firmaları içinse yeni konut üretmenin önündeki zorluklara değinen Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, yüksek arsa maliyeti, arsalardaki rayiç değerle belirlenen KDV oranları, tapu harcı, noter bedeli, satıştaki KDV rakamı, altyapı bedelleri ve kredi faizleri dikkate alındığında Türkiye’de konut fiyatlarının düşmesinin mümkün olmadığının altını çizdi. Konut fiyatını artıran ek masraflara dikkat çeken Tamer Son, sözlerine şöyle devam etti: “Örneğin, 800 bin TL değerindeki bir konut için ödenmesi gereken ek masraflar; yüzde 8 üzerinden 64 bin TL KDV, yarısı inşaat firması yarısı tüketici tarafından ödenecek şekilde toplamda yüzde 4 üzerinden 32 bin TL tapu harcı, 10 bin TL noter bedeli, yaklaşık 4 bin TL altyapı bedeli olmak üzere 110 bin TL’ye ulaşıyor. Bu durumda 800 bin TL’lik konutun maliyeti sadece bu masraflarla birlikte yaklaşık 910 bin TL’ye çıkıyor. Kredili alımlarda bu bedele konut kredisi faizi ve dosya masraflarının eklenmesiyle rakam çok daha fazla artıyor.”

Konut fiyatları düşerse kalite düşer!

Arsa maliyetlerinin ve renovasyon projelerindeki kat karşılığı oranının yüksek olmasının yanı sıra inşaat maliyetlerinin de hızla artmasının sektörü ciddi anlamda zorladığını belirten Tamer Son, şu açıklamalarda bulundu: “Doların rekor üstüne rekor kırmasıyla Ekim ayında metreküpü 105 lira olan betonun fiyatı 150 liraya çıkarken, tonu bin 300 lira olan demirin fiyatı ise bin 750 liraya yükseldi. Bu şartlarda konut fiyatlarının düşmesini beklemek hayal olur. Aksine mevcut durum önümüzdeki dönemde konut fiyatlarının artacağına işaret ediyor. Böyle bir tabloda konut fiyatlarının düşmesi kalitenin düşmesi anlamına gelir ki bu kesinlikle tercih edilecek bir yöntem olamaz. Bizlerin hedefi vatandaşlarımızın güven ve huzur içinde yaşayabilecekleri kaliteli konutları üretmek.”

Çukurova Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son

Sektör teşvik bekliyor

Türkiye’de nitelikli konut alımının kolaylaşması ve inşaat sektörünün sürdürülebilir bir büyümeyle ülke ekonomisine daha yüksek katma değer sağlayabilmesi için yeni düzenlemelere ve teşviklere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Tamer Son, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle arsa maliyetlerinin düşmesi için devletin arsa üretmesi çok faydalı olur. Kentsel dönüşümü fırsat yarışına çevirmeye çalışmak yerine çözümcül bir yaklaşımla ilerlenebilmesi için kat karşılığı oranlarının daha adil bir şekilde düzenlenmesi ve standartlaştırılması gerekiyor. Tapu maliyetlerinin yüzde 4’ten yüzde 2’ye düşürülmesi de önemli bir katkı sağlar. 31 Mart 2017’ye kadar sürecek olan 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi yönündeki uygulamanın sürekli olması ve 150 metrekarenin altındaki konutlarda da KDV indirimine gidilmesi sektörümüze ivme kazandırır. Yine konut kredisi faizlerindeki düşüşün devam etmesi sektöre katkıda bulunur.”

Haksız rekabet önlenmeli

Sektörde yaşanan haksız rekabete de dikkat çeken Tamer Son; “Bizler gibi deneyimli ekibiyle üst düzey mühendislik hizmeti veren, mimari projelerini en ince detayına kadar büyük bir titizlikle geliştiren, şantiyesinden inşaat malzemelerine kadar her kalemde standartlara uygun hareket eden, ileri inşaat teknolojilerini kullanan kurumsal firmaların; kopyala-yapıştır tarzı projeler, düşük kaliteli malzemeler ve işin ehli olmayan kişiler ile yol almaya çalışan, gerçeği yansıtmayan satış rakamları beyan eden firmalarla eşit şartlarda rekabet etmesi mümkün görünmüyor” diyerek sözlerini tamamladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-fiyatlarinin-dusmesini-beklemek-hayal-olur_153716.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!