Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konutta 2017 Satış Beklentisi 1,5 Milyon

Yaşanan sıkıntılara karşın 2016'nın en az 1,3 milyon konut satışıyla kapanmasını bekleyen gayrimenkul sektörü, bu yıl rakamın 1,5 milyona ulaşmasını öngörüyor

yapi.com.tr/AA
Konutta 2017 Satış Beklentisi 1,5 Milyon

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)  darbe girişimi, terör saldırıları ve ülke notunun düşürülmesi gibi tüm sıkıntılara rağmen 2016'nın en az 1,3 milyon konut satışıyla kapanmasını bekleyen  sektör temsilcileri, bu yıl da konut satışlarının 1,5 milyona ulaşacağını tahmin  ediyor.  Gayrimenkul sektörü temsilcileri, 2017 beklentilerini paylaştı.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektörünün 2016'da tarihi bir sınavdan geçtiğini belirterek,  geçen yıl birçok sıkıntının arka arkaya geldiğini, 15 Temmuz darbe girişimi,  terör saldırıları, ülkenin kredi notunun haksız bir şekilde düşürülmesinin  bunların başında geldiğini söyledi.

"Sektör, 2016'da tüm zorlu şartlara rağmen büyük başarı gösterdi."  diyen Durbakayım, sektörün durma noktasına geldiği anda Emlak Konut GYO'nun  devreye girdiğini, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin  (GYODER) de dahil olmasıyla tarihi bir kampanya düzenlendiğini aktardı.

Durbakayım, tarihi kampanya sayesinde sektörün üzerindeki kara  bulutların dağıldığını kaydederek, darbe girişiminden sonra sektörün el birliği  yapmasının da bu tarihi başarıda önemli bir rol oynadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hükümetin bankalara  sürekli çağrı yapması sonrası faiz indiriminin geldiğini anlatan Durbakayım,  faizlerin yüzde 1'in altına düşmesinin tüketici nezdinden çok önemli olduğunu  vurguladı.

Durbakayım, peşinatın yüzde 25'ten yüzde 20'ye düşürülmesi, 150  metrekare üzeri evlerde KDV'nin düşürülmesi gibi düzenlemelerin 2016'da sektörü  canlı tutan diğer noktalar olduğunu belirterek, "Kasım itibarıyla ülke  genelindeki konut satışları 2015'in aynı dönemine göre yüzde 4,5 artarak 1 milyon  200 bine yaklaştı. Aralık da açıklanınca yeni rekorun geleceği ve geçen yılki 1  milyon 289 bin rakamını geçeceği kanaatindeyim." dedi.

Bu yıl parsel yerine ada bazında dönüşümler için teşvik edici  adımların atılmasını, imar planlarının sıkça değişmeyecek şekilde düzenlenmesini  ve master plan hazırlanmasını, konut üreticileri de koruyan düzenlemelerin  yapılmasını beklediklerini aktaran Durbakayım, şöyle devam etti:

"Beklentilerimizin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentsel  dönüşüm çalışmalarına verdiği öneme ve hızlandırdığı çalışmalara bağlı olarak  başta Fikirtepe olmak üzere kangrene dönüşen sorunların ortadan kalkacağını  düşünüyoruz. Bakanlığın kentsel dönüşümde sağladığı kolaylığın devam etmesi,  faizlerin en fazla bu düzeyde veya daha alt seviyelere düşmesi ile 2017'de konut  satış rakamı 1,5 milyona yaklaşır. Özellikle alt ve orta gelir grubuna yönelik  satışların 2017'de artacağını düşünüyorum. Çünkü evi olmayan ciddi bir kesim  var."

Durbakayım, özellikle markalı konut üreten müteahhitlerin Anadolu'ya  açılmasının isabetli olabileceğini belirterek, "Orada yüzde 15-20 arsa maliyeti  sayesinde metrekaresi 4-5 bin liraya konut satabiliyoruz. Bu rakam da markalı  konutta oturmak isteyenler için uygun geliyor. Anadolu'da bu anlamda ciddi  potansiyel taşıyan şehirlerimiz var." diye konuştu.

"Yakalanan ivme devam eder"

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, Emlak Konut ile düzenledikleri kampanyanın yüzde 0,70 faiz oranı ile  önemli bir ivme yarattığını belirterek firmaların kampanya dışında kendi  imkanları ile farklı kolaylıklar sunduğunu söyledi.

Bu sayede 2016 gibi zor bir yılı atlattıklarını dile getiren Torun, "Yüzde 0,70 faiz oranı altında kısaltılmış vadelerin de oluştuğu bu cazip ödeme  planları devam edecek gibi görünüyor. Bu güçlü ivmenin 2016'da olduğu gibi  2017'de de konut satışlarını olumlu etkilemesini bekliyoruz." dedi.

Torun, konut fiyatlarına uzun süredir zam yapılmadığını belirterek ve  ev almayı düşünenlere çağrıda bulunarak, "Ev almanın tam zamanı. Konutta uzun  süredir zam yok." diye konuştu.

"2017 daha güzel olacak"

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, bu sene yaşanan  sıkıntıların 14 yıldır devam eden siyasi istikrar ve temeli sağlam güçlü ekonomi  sayesinde bertaraf edildiğini belirterek, inşaat sektörünün ekonomik büyümeye  katkı konusunda üzerine düşen görevi yerine getirdiğini söyledi.

Geçen yılın ilk 9 ayında cari fiyatlarla inşaat harcamalarının yüzde  46 artışla 305 milyar lira olarak gerçekleştiği bilgisini veren Kabadayı, konut  piyasasında ise toplamda 2 milyon kişilik istihdam ve 155 milyar liraya ulaşan  ölçekte konut kredisi kullanıldığını aktardı.

Kabadayı, inşaatın ekonominin lokomotif sektörlerinden olduğunu  kaydederek, bu nedenle kredi faiz oranlarının düşük olmasının ekonomiyi ekstra  hareketlendirdiğini bildirdi.

Başkan Kabadayı, 2017 beklentilerine ilişkin şu görüşleri paylaştı: "Temeli geçmişe göre çok daha sağlam güçlü ekonomisi ve siyasi  istikrarı ile ülkemizin 2017 yılında yine pozitif olarak ayrışacağını ve ekonomik  büyümenin gelecek yıl 2016'dan daha yüksek olacağına inanıyoruz. Bizler de  gayrimenkul sektörü olarak ve sektörün önemli bir oyuncusu olan bir marka olarak  sorumluluğumuzun farkındayız. Tüm büyük yatırımlarımıza bu bilinç ile devam  edeceğiz. 3 yıllık projeksiyonda toplam yatırım değeri 2.5 milyar TL olan 8  projeyi hayata geçireceğiz. Bunlardan 3 tanesinin inşaatına başladık. Kentsel dönüşüm sürecinin ivmesinin artarak devam etmesi, konut  kredisi faiz oranlarında düşüşün sürmesi, KDV ve alım-satım harcında yapılacak  teşvikler gelecek yıl sektörün daha fazla ivme kazanmasını sağlayacak ve ülke  ekonomisine daha fazla katma değer oluşturacaktır."

"Çok daha güzel günler bizi bekliyor"

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, 2016'da tüm  olumsuzluklara rağmen 2015'te satılan konut sayısının üzerine çıkılacağını  belirtti. Demir, "Bu rakamlara ulaşmamız Türkiye ekonomisinin eskisi gibi  olmadığını, çok sağlam olduğunu gösteriyor. Türk milleti yöneticilere, siyasi  istikrara güveniyor ve tüm olumsuzluklara rağmen yatırımlarında geri adım atmadı.  2016, bu kadar sıkıntıya rağmen böyle geçtiyse 2017'de Ortadoğu'daki sıkıntıların  da giderilmesiyle çok daha güzel günler bizi bekliyor." değerlendirmesinde  bulundu. Bu yıl 1,5 milyon satış rakamına kolay ulaşılacağını dile getiren  Demir, beklentisinin ilk çeyrekte kurda düşüş olacağı, faizlerin en yüksek bu  seviyede gideceği yönünde olduğunu bildirdi.

"500 bin lira altı evlerde hareketlilik olacak"

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş ise 2017'de yüzde 0,80 faiz  oranlarının devam etmesi, KDV'nin tüm satışlarda yüzde 1'e inmesi, tapu  harçlarında alıcıdan ve satıcıdan alınan harçların taraflar için yüzde 0,5  düşürülmesi halinde gayrimenkulün yatırım aracı olarak devam edeceğini söyledi.m Taş, "2017'de 500 bin lira altındaki konutlarda hareketlilik ve  değerlenme artacak. Sayı da artacak, değer artışı da olacak. 500 bin ila 1 milyon  lira arasında pazarda değer artışı olmaz, stabil kalabilir. 1 milyon liranın  üzeri pazarda özellikle dolarla satılan bölgelerde fiyat ancak geri gelirse,  satıcılar belirli indirimler yapabilirse satış adetleri iyi olur." dedi.

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur da 2016 Aralık rakamlarının  açıklanmasıyla konut satışlarında rekor kırılacağını ve bunun bir sürpriz  olmayacağını belirterek, sektörün satışlar açısından yılın son 3 ayını  hareketlilikle geçirdiğini kaydetti. Türkiye'de her yıl 600 binin üzerinde yeni konuta ihtiyaç duyulduğunu  aktaran Timur, "Bunun çok önemli bir kısmı nüfus artışı ve hane halkı  ortalamasının azalması ile alakalı. Hala ciddi şekilde konut ihtiyacı olan bir  kesim var. Bu nedenle 2017'nin de hareketli geçeceğini düşünüyorum." dedi.

"Hükümetin atılımları sektörü canlı tuttu"

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, uzun zamandır yüzde 1'in üzerinde seyreden konut kredisi faiz  oranlarının eylül ayından itibaren yüzde 1'in altına düştüğünü belirterek, bunun  etkisinin özellikle geçen senenin ekim ve kasım aylarında görüldüğünü, önceki  yılın aynı dönemine göre konut satışlarının her iki ayda da yüzde 25,1 artış  gösterdiğini söyledi.

Belirtilen aylarda özellikle ipotekli konut satış oranlarının göze  çarptığını dile getiren Tavukçuoğlu, konut kredisi faiz oranlarının 10 yıl gibi  uzun vadeli kredi kullanımlarında yüzde 0,70-0,80 bandında olması gerektiğini, bu  durumda oturmak için ev almak isteyen vatandaşların kira öder gibi ev sahibi  olabileceğini bildirdi.

Tavukçuoğlu, 2016'da konut satış rakamlarının 1 milyon 300 binin  altına düşmeyeceğini ifade ederek, "Hükümetin atılımları, faiz indirimi,  peşinatın yüzde 20'ye düşürülmesi gibi avantajların yanı sıra konut firmalarının  kampanyaları da 2016'da sıkıntıların atlatılmasında etkili oldu." dedi.

Türkiye'de gayrimenkulün hala güvenilir liman olarak görüldüğünü ifade  eden Tavukçuoğlu, "2017 yılında da bunun etkilerini göreceğiz. Özellikle son  aylarda sektöre can suyu olmak adına yapılan konut indirimlerinin etkilerini  2017'nin bahar aylarında hissedeceğiz. Türkiye'nin lokomotif gücü inşaat sektörü  2017 yılında, 2016 yılından daha yüksek konut satış rakamları yakalayacaktır."  diye konuştu.

Tavukçuoğlu, yüksek kurun yeniden düşmeye başlamasının ve terör  olayların son bulmasının da satışları artırabilecek etkenlerin arasında olduğunu  sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-2017-satis-beklentisi-1-5-milyon_153827.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!