Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Kredileri Ne Durumda?

Konut kredilerinde en düşük faizi yüzde 1.62 ile Finansbank verirken, bankaların konut kredisi için uyguladıkları faiz oranlarında en yüksek rakam yüzde 2'yi buluyor.

Milliyet Gazetesionut kredilerinde en düşük faizi yüzde 1.62 ile Finansbank verirken, bankaların konut kredisi için uyguladıkları faiz oranlarında en yüksek rakam yüzde 2'yi buluyor. Ortalama olarak ise yüzde 1.80-1.85 faiz oranları tercih ediliyor.

2004 yılında ekonomide yaşanan olumlu gelişmelerle birlikte faiz oranlarının düşmesiyle rekor seviyelere ulaşan konut kredisi kullanma oranları bu yıl yaz başlarında yaşanan dalgalanma ile çok düşük seviyelere inmişti. Çok hassas bir ekonomik yapıya sahip olan Türkiye'de tüketiciler de daha önceki krizlerde olduğu gibi tekrar mağdur duruma düşmemek için daha temkinli davranırken, ilk tepki, konut taleplerinin ertelenmesi olarak kendini gösterdi.

Bu yılın başlarında yüzde 1'lere kadar düşen konut kredileri faiz oranları dalgalanma ile yüzde 2'nin üzerine çıksa da gelinen noktada yüzde 1.62'lere kadar gerilemiş durumda. Bu oran yüzde 1'lere göre yüksek görünse de daha önceki yıllardaki konut kredisi faiz oranları ile karşılaştırıldığında çok daha düşük rakamlar. Şimdiki yüksek oranlar yüzde 1'lerden kredi kullanan bir tüketicinin çekimser kalmasına neden olurken, satışlarının büyük çoğunluğunu banka kredileri ile yapan konut üreticileri ise, faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle konut satışlarının düştüğü şu dönemlerle çeşitli kampanyalar ile talebi canlı tutmaya çalışıyor.

Türkiye'de şu anda konut kredilerinin milli gelire oranı yüzde 3 seviyesinde bulunurken, uzmanlar önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte oranın yüzde 20'leri bulacağını ifade ediyor. Yuvarlak bir hesapla toplam yaklaşık 20 milyar YTL konut kredisi verildiği düşünüldüğünde bu miktarın en az 100 milyar YTL'ye çıkması öngörülüyor. Böyle bir tablo da, ancak faizlerin düşmesi ile gerçekleşeceği için konut kredisine olan ilgi şimdilik biraz dursa da, geleneksel bir yatırım aracı olmasının yanı sıra ülkemiz için büyük eksiklik olan nitelikli konut talebi bunu hep sürecek gibi görünüyor.

En düşük faiz Finansbank'tan

Son 2-3 yıl içinde önceki yıllara göre konut kredisi kullandırma oranlarını çok hızlı artıran bankalar, ekonomideki dalgalanmanın atlatılmış olmasına rağmen geçen yıl büyük bir rekabet içinde düşürdükleri konut kredileri faiz oranlarında daha dikkatli davranıyor.
Ekim ayı itibariyle konut kredilerinde en düşük faizi yüzde 1.62 ile Finansbank verirken, bankaların konut kredisi için uyguladıkları faiz oranlarında en yüksek rakam yüzde 2'yi buluyor. Ortalama olarak ise yüzde 1.80-1.85 faiz oranları tercih ediliyor. Konut kredilerinin vadelendirilmesinde en fazla 360 aya kadar çıkılırken, genelde ise son sınır olarak 120 aylık vadeler tercih ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredileri-ne-durumda_48984.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!