Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Konut Kredisi Faiz Oranları Yükselişte

Konut kredisi faiz oranları artmaya devam ediyor. Sene başında yüzde 0,89'larda seyreden oranlar yüzde 1,15'e kadar çıktı.

yapı.com.tr
Konut Kredisi Faiz Oranları Yükselişte

Konut hayali kuran ancak bunu gerçekleştirmek için yeterli nakit paraya sahip olmayanlar bankaların sunduğu avantajlı faiz oranlarıyla konut kredilerine yöneliyor.  Habertürk'ten Kübra Genç'in haberine göre, yapılan açıklamalar da bunu doğrular nitelikte. Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) verilerine göre 2014 yılının son çeyreğinde 107 bin 664 kişi 11 milyar TL'lik konut kredisi kullanmıştı.

Bankalar konut kredisi faiz oranlarıyla ilgili 120 ay vadelendirmede faiz oranlarını bildirdi. Buna göre faizler yüzde 1,15'ten başlangıç gösteriyor. En yüksek konut kredisi faiz oranı yüzde 1,48'e kadar çıkıyor.

0.26 puanlık artış

Konut kredilerinin 120 ay vadelendirmede faiz oranları sene başında yüzde 0,89 seviyelerindeydi. En yüksek faiz oranı yüzde 1,45'ken, 21 bankadan 6 tanesine yakınında da faizler yüzde 1,00'i geçmiyordu.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayıyla kıyaslarsak faiz oranlarında yüzde 0,24'lük bir artış gözlemleniyor.
Öte yandan en yüksek faiz oranında ciddi bir değişim görünmüyor. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında 120 ay vadelendirmede konut kredisi faiz oranı yüzde 1,45'ti.

Konut kredisi çekmek isteyen birinin bugün 100 bin TL'lik kredi için geri ödeyeceği tutar yaklaşık olarak 185 bin TL. Ancak sene başında konut kredisi çeken birinin 100 bin TL'lik konut için geri ödemesi ortalama 164 bin TL. Bu durumda tüketici bugün kredi çektiğinde yaklaşık olarak 21 bin TL'lik bir zarar içinde oluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisi-faiz-oranlari-yukseliste_136536.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!