Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Konut Kredisinde Aylık Faiz Yüzde 1'in Altına Düşmez'

Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, konut kredisi faizlerinin kısa vadede yüzde 1'in altına düşmesini kesinlikle beklemediğini söyledi. ABD'de ve bazı Avrupa ülkelerinde konut kredilerinde ciddi problemler yaşandığını hatırlatan Aydın, Türkiye'de ise böyle bir sorun olmadığını aktardı.

Zaman Gazetesi
'Konut Kredisinde Aylık Faiz Yüzde 1'in Altına Düşmez'

onut kredilerinin yüzde 50'sini yurtdışından temin ettikleri fonlarla finanse ettiklerini ifade eden Genel Müdür, "Daha uygun koşullarda kaynak bulduğumuz zaman elbette fiyatlamayı da ona göre yapacağız. Ama, gerek Türkiye'deki fiyatlama gerek yurtdışındaki fiyatlama hep makro ekonominin genel seyriyle ilgili bir şey. Genel bir faiz indirimi söz konusu olursa elbette bizim maliyetlerimize de olumlu yansıyacaktır. Ama, sektör olarak da kısa vadede yüzde 1'in altında bir faiz kesinlikle beklemiyorum." dedi. Türkiye'nin artık eskisi kadar kırılgan olmadığını vurgulayarak, "Bunu da son 1,5-2 yıl yaşadığımız çalkantılarda gördük. Artık bu krizleri daha hafif atlatabiliyoruz. Eskisine nispetle kırılganlığımız azaldı, tamamen ortadan kalkmadı ama direncimiz daha fazla." açıklamasını yaptı.

Hüseyin Aydın, Halkbank'ın toplam kredilerinin 2006 yıl sonuna göre yüzde 37 oranında büyüme kaydettiğini ve 16 milyar YTL'ye yükseldiğini anlattı. Konut kredilerinde yüzde 65 ve tüketici kredilerinde de yüzde 73 oranında artış gerçekleştirdiklerini bildirdi. Konut kredisi kullandırmaya devam edeceklerini ifade eden Aydın, Halkbank'ın şu anda yüzde 1,31 faizle konut kredisi kullandırdığını, diğer bankalardaki oranların da genelde yüzde 1,30 civarında yoğunlaştığı bilgisini verdi. Halkbank'ın 2007 yılı 9 aylık dönemde 1,4 milyar YTL konut kredisi ve 1,7 milyar yeni lira da tüketici kredisi kullandırdığını hatırlatan Hüseyin Aydın, kredilerin geri ödemesinde bir sorun yaşanmadığını kaydetti. Hüseyin Aydın, Halkbank'ın sağlıklı kredi büyümesinin yanı sıra kârlılık ve verimlilik artışında yakaladığı başarı trendinin sürdüğünü sözlerine ekledi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisinde-aylik-faiz-yuzde-1in-altina-dusmez_57479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!